Имаше време, когато прекрасната Таня Шахова – актриса, писателка – разностранна, странна, та имаше време, когато Таня активно сътрудничеше на Радиотеатъра. И така, ние съхранихме нейните очарователни и светли истории във фонда си. Днес ви предлагаме да чуете една от тях, създадена през 2002 година „В кухнята“. Какво може да става там? Докато бързаме, докато тичаме, докато нервничим сред безумния ритъм на дните си, докато все не успяваме да се съберем заедно около масата.
Героите на Таня Шахова използват храненето не като цел, а като като средство за общуване. Толкова е просто, че чак се чудиш как сме го забравили. Толкова е уютно, че ти се приисква да надникнеш в кухнята им. Да поседнеш там, да погледаш и послушаш как къкри бобът на котлона. Те готвят, за да съберат семействата си около масата. За да посрещнат гости. Приготвят не просто ястия, а атмосфера, която обгръща хората около масата с топлина и сърдечност.
Докато слушаш „В кухнята” усещаш мирис на гювеч и виждаш хрупкава кора на баница. Храната се превръща в обич. И в голямото изкуство да сме заедно. Толкова е истинско, че чак се чудиш защо сред безсмислието на бързането, напълно сме го изоставили... Онова, съвсем простичкото - да се съберем около масата, за да се видим. Да си поговорим. Да поседим. Да ни е приятно заедно.
И още:
Ястията, приготвени с любов, затварят очите ни за лошото у другите. И ги отварят само за доброто - навсякъде, у всички.
Ястията, приготвени с любов, събират и задържат семействата завинаги.
Ястията, приготвени с любов, пораждат уважението към живота. И търсят смисъла му. Как става? Чуйте!
„Документално студио“ e на 17 ноември, събота от 19.30 ч. по програма „Христо Ботев“.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg