В края на 2018-а, наред с всички прекрасни концертни изяви през годината, Детският радиохор вписа в биографията си кратко, но изпълнено с емоции турне в Будапеща. На 8 ноември, по специална покана на Унгарското национално радио във връзка с честванията на 75-ата годишнина от създаването на симфоничния оркестър на медията, децата участваха в тържествения концерт в зала „Бела Барток“ на Двореца на изкуствата, заедно с над 400 изпълнители. Под диригентството на Янош Ковач музикантите от оркестъра и седем хора (два смесени, един мъжки и четири детски), разположени много красиво на сцената и балконите в модерната зала, изпълниха грандиозния Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз. В първата част на програмата прозвуча и Te Deum на Жан-Батист Люли. Всички изпълнители – солисти, хористи и инструменталисти бяха унгарци, с изключение на българските радиопевци, подготвени за този концерт от диригента Теодора Димитрова.
Интересна подробност за зала „Бела Барток“ е, че освен красивия дизайн и капацитета ѝ да събере над 1600 души, тя има четири акустични панела, които се управляват електронно и дават възможност при различен по жанр концерт да има различно звучене и ехо в нея.
„На живо беше уникално усещане“ – каза след концерта Теодора Димитрова, а преди да излезе на сцената, диригентът на Симфоничния оркестър на Унгарското радио и голям любимец на публиката – Янош Ковач сподели: „За мен е специално преживяване, че можем да изпълним тази превъзходна, фантастична творба с един толкова мащабен международен състав. Много сърдечно поздравявам Детския радиохор на България, цялата институция, всъщност ние, Българското и Унгарското радио, сме сродни институции, поздравявам и всички, които ще ни слушат, както и българската публика!“
Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз е композиран за голям симфоничен оркестър, два смесени хора и един детски, солист и орган, но в концерта на 8 ноември бяха включени седем певчески състава. Сред тях бяха Смесеният и Детският хор на Унгарското радио, ръководени от Золтан Под и Юдит Волтер; хор „Золтан Кодай“ от Дебрецен, мъжки хор и училищни състави от Будапеща и Детският радиохор от България с главен диригент Венеция Караманова.
Дьорд Игриц, артистичен мениджър на съставите на Унгарското национално радио: „Бих искал да кажа колко сме горди, че успяхме да поканим този прекрасен състав на Българското национално радио, като за нас беше голямо удоволствие да пеем заедно с българските деца. Считам, че се получи много хубав концерт – и атмосферата, и звученето. Мисля, че беше много хубаво събитие и бих могъл само да ви предложа да го организирате и в България със също толкова великолепен състав, защото това се превръща в празник както за публиката, така и за самите изпълнители.“
На 9 ноември Детският хор на БНР под диригентството на Венеция Караманова изнесе самостоятелна концертна програма в най-стария католически храм на Будапеща от XII в., заедно с Детския хор на Унгарското радио. Концертът бе под патронажа на Българския културен институт в Унгария и в него нашите певци показаха част от богатия си репертоар със сакрални произведения от български, руски и западноевропейски композитори.
Юдит Волтер – диригент на Детския хор на Унгарското национално радио: „Изключително сме щастливи, че вие сте тук. Трябва да кажа, че това е дар за нас. Сърцата ни са изпълнени с любов към вас и сме много развълнувани, тъй като звученето на вашия състав е напълно различно от нашето. Ние сме деца, наистина малки деца, и хорът е напълно различен".
Изключително вълнуващо завърши съвместната изява на Детските радиохорове от България и Унгария – с общи изпълнения на песни от Золтан Кодай и Парашкев Хаджиев, размяна на подаръци и желание за нови срещи.
Венеция Караманова – главен диригент на Детския хор на БНР:
„Песента е невероятен мост, невероятно приятелство. Затова се радвам, че добре стана този общ концерт, който поражда връзки и ще бъде причина за развитие за следващите посещения и контакти.“
Концертното турне на Детския радиохор в Унгария от 6 до 10 ноември 2018 г. бе осъществено с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Снимките във фотогалерията от турнето на Детския радиохор в Унгария, с изключение на специално посочените, са на Мануела Манчева
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg