В неделния следобед на 2 декември ще чуете 59 минути и 24 секунди дълъг запис на текст, който няма да ви остави равнодушен и безучастен и за една от 3576-те секунди времетраене. Иван Добчев, Асен Аврамов, Майя Динева, Боян Сталев, Димитър Василев са хората, които са го сътворили през 2010 година, а преди това Константин Илиев е написал текста на „Великденско вино или Обвинения срещу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в долнокрайската черква „Света богородица“.
И двете, и текстът, и записът трябва да звучат често по радиото, защото са пречистващо полемично преживяване за слушателя. Мигновено ще се окажете в средата на силно напрегната дискусия по толкова важни и същностни теми, че може и да се уплашите. Конфликтността и високият градус на напрежение, породен от един прост факт, прост и вечно горещ – къде е истината и мотивацията част от истината ли е или не.
Убийство чрез отравяне е начинът, по който ловешките граждани искат да накажат поп Кръстьо, обвинен, че е извършил предателство през 1972 година и цената на това предателство е Васил Левски. Монологът преминава през драматични обрати и ту намира убежище в императивите на агресията и революционното насилие, ту в постулатите на християнския морал.
Премиерата на „Великденско вино“ е била през 1980 година в Драматичен театър "София". Режисьор Леон Даниел. През 1993 г. Иван Добчев постави пиесата в Народен театър "Иван Вазов", София с Велко Кънев в ролята на поп Кръстьо и Цветан Алексиев. В постановката на Иван Добчев от 2010 г., реализирана в Първо студио на БНР, ролята на поп Кръстьо се изпълнява от Георги Къркеланов.
„Добрата пиеса е като добър кладенец – колкото повече черпиш от него, толкова повече вода идва“, казва Леон Даниел за този текст.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg