Средата на 16-ти век в земите на днешна Корея. Крал Джунджонг тъкмо се е оженил за своята любима, кралица Дангьонг. Неговите съветници и високопоставени привърженици обаче не одобряват женитбата, защото бащата на кралицата е бил против възкачването на краля на трона. Така седем дни след сватбата, под натиска на своите придворни, кралят изпраща кралицата в изгнание в близката планина.
Планината се казва Ингуангсан – „ингуанг“ означава „доброжелателен крал“, а „сан“ – „планина“. Тя е доста скалиста, с камъни в чудновати форми. Един от тях е „камъкът с полата“. За него си има и история: щом кралица Дангьонг усетела, че кралят тъжи за нея и гледа към нейната къща в планината, тя закачала на един камък червената си пола, която носела често преди. Така кралят разбирал, че жена му също си мисли и страда за него.
Това е една от известните любовни истории, които могат да се открият в корейските хроники. Тя остава трагична до самия си край, защото влюбените са разделени дори и в смъртта си – кралят е погребан в гробницата на своите родители, далеч от любимата си.
Как е изглеждала кралската гробница в днешния южнокорейски град Сеул, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, в четвъртък, 13 декември, от 17.00 часа по програма „Христо Ботев“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg