Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История и геополитика: Дилемите на Саудитска Арабия

БНР Новини
Румен Дечев и проф. Симеон Евстатиев в студиото на "История и геополитика"
Снимка: Росица Михова

В турбулентните условия след Първата световна война Абдул Азис ал Сауд, емир на Неджд, не без помощта на англичаните, завладява съседното емирство Хиджаз и образува кралството на саудитите – Саудитска Арабия. По този начин договорът за голямо независимо арабско кралство, подписан от англичаните с шерифа на Мека и Медина – Хюсеин, губи сила. Новата държава наследява земите на исляма с радикалния ислям на уахабитите и, както се разбира през 1938 г., най-големите залежи на петрол в света. Оттогава Саудитска Арабия е в центъра на световната политика.

Пред какви дилеми се изправя тя днес, когато изискванията за реформи стават непреодолими? Ще се справи ли младият престолонаследник Мохамед бин Салман ал Сауд, основната надежда на реформаторите, с пречките, които свои и чужди му поставят? Каква е истината за убития журналист Джамал Хашоги, излязъл от средите на „Мюсюлмански братя“, чуйте в разговора с известният арабист проф. Симеон Евстатиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25