Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушайте „Студио „Червеното пони“ от Пловдив през 2019-а

БНР Новини
На 14 декември екип „Артефир“ постави началото на инициатива, която ще съпътства Пловдив като Европейска столица на културата през цялата следваща година. Идеята така да подкрепим първия български град, спечелил привилегията да бъде културна столица на Стария континент е на Георги Василски – дългогодишен радиожурналист, ръководител в пр. „Христо Ботев“ и главен редактор до деня, в който ни напусна преди три месеца след боледуване. Всъщност, „Студио „Червеното пони“ е неговият последен проект.
Водещи на „Артефир“ в това първо издание бяха Валентина Михайлова и Румен Леонидов, а на „Време и половина“ – Александър Михайлов. Предаването се излъчи от Къщата-музей „Атанас Кръстев / Начо Културата“ с галерия „Червеното пони“. Защо поредицата носи това странно за незапознатия име, какво ще бъде участието на местните културни общности и на гражданите, независимо от професията им, как младите пловдивчани гледат на шанса градът им да е културна столица на Европа, готови ли са всички да осъществят девиза „Заедно“ на практика четири години след обявяването на избора – отговорите ще търсим не само в това предаване, но и в следващите – по едно всеки месец от 2019 година. В първия звуковия файл ще чуете галеристката Рени Николова, писателя Недялко Славов, драматурга на пловдивския театър Александър Секулов, Пенка Калинкова – автор на книгата „Познатият/непознат Пловдив“, Павлина Маринова от галерия L’Union de Paris, представяща изложба на Кольо Карамфилов, Теодор Караколев с коментар за осъществените и неосъществени инфраструктурни проекти в навечерието на 2019-а, артистичния директор на ОФ „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева за първите прояви от програмата.
Във втория звуков файл в „Студио „Червеното пони“ гостуват Стефан Стоянов – зам. кмет на Пловдив, и Тони Симидчиева, председател на регионалната занаятчийска камара.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45
Янаки Петров

III Национален литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров" – емблема на град Средец

До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...

публикувано на 23.07.25 в 16:45

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35