Древното изкуство да се бродира с копринени конци върху коприна се появява в Китай. Някога то е било привилегия и задължение на жените от аристократичното общество и е изисквало истинско майсторство, усет за изящество и огромно търпение. Колкото е по-тънка копринената нишка, толкова по-ценна е бродерията. Тя сякаш не избледнява с времето и не губи блясъка си. Копринената основа може да бъде по-плътна и тъмна или пък ефирно прозрачна.
Освен сръчност и специфични умения, майсторките на сюйхуа /„живопис с игла“/ е трябвало и да бъдат много добре запознати с китайските митове и тяхната символика, тъй като избродираното от тях имало точно значение. Цветовете също не са подбирани случайно: например, за белия цвят се смята, че сбъдва желанията, а за зеления, че засилва положителната енергия. Синьото е символ на небе и необятност, червеното – на огън, радост и щастие; жълтото се свързва със земята и властта, а черното е символ на водата и вечността.
Вярва се, че присъствието на птици или изображенията им дава на обитателите на дома лесно разрешение на всички проблеми. Много популярният в китайската митология жерав носи на дома здраве и дълголетие, същото важи и за цветето лотос, а, според философията фън-шуй, изобразяването на птици в двойка, означава любов и вярност. Истинските майстори успяват да избродират копринените си птици така, че нюансите на цветовете по перата преливат един в друг, а птиците изглеждат триизмерни. Понякога подобни копринени „картини“ се бродират повече от осем месеца, а цветните нюанси на конците са повече от хиляда.
Повече за китайската копринена бродерия можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, в четвъртък, 20 декември, от 17 часа, по програма „Христо Ботев“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg