Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За думата „автомобил“, появила се преди 120 години и за всичко, случило се с нашата цивилизация след това

Снимка: pxhere
В едно от първите издания на „Нашият ден“ през 2019 г. поканихме Енчо Господинов - журналист от легендарния в-к „Поглед“, кореспондент на Би Би Си, по-късно дипломат в международни хуманитарни организации. Поводът беше една годишнина – на думата автомобил, появила се в редакторски коментар на в-к „Ню Йорк Таймс“ преди 120 години.

Какво се случва с нашата цивилизация след това, до какви промени води „Великото преселение на народите“, случило се като последствие на голямата любов на американците с автомобила, както и какви паралели можем да направим с промените в днешния ни свят, породени от технологичната революция – това бяха част от въпросите, които коментирахме в студиото.

С човека, когото Джордж Рийд – дългогодишен кореспондент на Би Би Си, по-късно британски депутат и шеф на Шотландския парламент – през 2005 г. представя с думите „Това е Енчо Господинов – бивш журналист от славния български в-к „Поглед“, сега само посланик на ООН в Ню Йорк“ – разговаряхме и за големите проблеми на света през 2019-та година – бедността, военните конфликти, хуманитарните кризи и промените в климата.

Ще успеят ли международните организации да се справят с тях или поне да ги редуцират през 2019-та? Ще бъде ли адекватно посредничеството на ООН за решаване на военните конфликти, ще сложи ли край Световната търговска организация на търговската война между световните сили, ще редуцира ли опасността от разпространението на вируса ебола Световната здравна организация, ще има ли средства и капацитет ЮНЕСКО да опазва по-добре световното културно наследство, ще се справи ли Международният червен кръст с проблемите на бежанците и хуманитарните кризи, предизвикани от природни бедствия и военни конфликти?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56