Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институционална криза: идва ли краят на АПИ?

Защо и как е-винетките и ТОЛ-системата са на път да променят начина на управление на пътищата у нас

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Фалстартът с е-винетките и очевидното закъснение при въвеждането на ключови елементи от ТОЛ-системата доведоха до поредица от оставки в АПИ от началото на 2019 г., а с днешна дата и на самия й директор – Светослав Глосов. Обезглавената структура е критикувана за действията си значително преди предприетите кадрови промени лично от премиера Бойко Борисов, като първите девет дни на новата година по своеобразен начин очертаха символичния край на досегашния начин на управление на пътищата у нас.
Има ли сериозна институционална криза и идва ли краят на АПИ? Какви са алтернативите за изпълнителната власт и нейните структури, заети в областта на пътната безопасност и пътната инфраструктура? Кои са опасните пътища на България и защо е важно предприемането на незабавни мерки за обезопасяването им? Има ли шанс експертни съвети по пътна безопасност да започнат работа в сътрудничество с изпълнителната власт? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Богдан Милчев, експерт в Института по пътна безопасност.





Кой стои зад Българското обединение на шофьорите и за какво се бори неправителствената организация? Какви са реалните проблеми с е-винетки и защо вече сме закъснели с въвеждането на ключови елементи от ТОЛ-системата? Защо заданието за разработване на системата е изначално погрешно и как ще се осъществява контрол без директна връзка с полицията? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Христо Радков, председател на Българско обединение на шофьорите.





Защо дигиталните проявления на изпълнителната власт показват липса на компетентност и водят до щети, нарушавайки правата на българския гражданин и данъкоплатец? Как и защо талантливите български програмисти работят по проекти за чужди държави, а не намират работа в българските институции? Има ли порочна практика в обществените поръчки? Каква е ползата от е-винетките, ако ТОЛ-системата заработи? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Александър Ненов, интернет предприемач.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бърдарски геран – сърцето на банатската българска култура

Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура и традиции, то продължава да бъде място, където миналото и бъдещето се срещат. Ето какво разказаха Ралица Моллова и Мариела Калчева за живота, инициативите и мечтите на общността в селото...

обновено на 24.01.25 в 11:35

Гайдарят от Украйна, който вдъхновява ново поколение музиканти в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..

обновено на 24.01.25 в 09:31

"Цветове и светове": Проект за приемственост между поколенията

Фондация "Писаният камък" реализира значим проект, наречен "Цветове и светове", който поставя акцент върху връзката между поколенията чрез разнообразни културни и образователни дейности. Целта на инициативата е да сближи възрастните хора и младото поколение, като предоставя платформа за обмен на опит и ценности. Проектът включва творчески ателиета,..

публикувано на 24.01.25 в 09:03

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08