Преди седмица (17.01) в юбилейния сезон на Софийската филхармония на пулта застана диригента Стилиян Киров – непознато име за музикантите и публика, въпреки че през 2016 г. дирижира концерт на Нов симфоничен оркестър. В програмата бяха включени увертюра „Леонора“ №3 от Лудвиг ван Бетовен, концерт за пиано и оркестър №2 от Ференц Лист със солистка Петра Погади от Словакия и Симфония №4 от Йоханес Брамс.
Връщаме се към младежките години на Стилиян, когато е изпълнил клавирен концерт на Бах с ансамбъл „Оркестрал“ под диригентството на Бедрос Папазян, както и към един концерт при завършването на музикалното училище, когато изпълнява своя композиция като пианист и диригент. Кога решава да изостави пианото и да застане на пулта? „Още като ученик в музикалното училище и моят първи учител Деян Павлов, който освен стабилна основа ми даде и възможност да дирижирам оркестъра на музикалното училище“. След това продължава в Музикалната академия с Ивайло Кринчев в Париж при Доминик Руиц и след това в „Джулиард“ с Джеймс ДеПрийст. Участвал е в майсторски класове на Курт Мазур, Майкъл Тилсон Томас, Джанлуиджи Джелмети.
В Париж завършва и бакалавърска степен по композиция. „Това го направих, за да разбера какво е за един композитор да пише, да погледна как са нещата от другата страна. Но за сега дирижирането ми е основната професия. Някой ден това може да се промени“.
През 2001 г. печели първа награда на международния конкурс за пианисти на името на Клод Каан в Париж. Би ли седнал да свири пред публика? „Не, не, освен ако не е чардашът на Монти, но с някой много добър цигулар, защото акомпаниментът е елементарен. Пианото ми помага при разчитането на партитурите“.
Среща ли българи в съставите, с които работи? „Да, срещам много българи. Дори в момента в оркестъра има българин цигулар Камен Вачев. Диляна Златинова е друга цигуларка, с която се познаваме още от музикалното училище. Има много българи“.
Как се работи с три състава, как се правят програмите? „Да, сложно е. Мисля програми, които биха харесали и на публиката в съответния град, кои програми оркестрите са изпълнявали по-наскоро. Процесът е дълъг и има доста работа“.
В момента Стилиян Киров дели времето си между Чикаго, Калифорния и Ню Джърси. Той е музикален директор на Илинойската филхармония, на оркестъра на Бейкърсфийлд и на оркестър Symphony in C.
От къде идва името на този състав? „Ние свирим в Камдън (Camden) или Симфония в Камдън, от там идва „C“. По времето на Росен Миланов стана преименуването на оркестъра. Той беше там и е изградил състава на едно много високо ниво“.
Как е подготвил първия си сезон в Илинойс. „Програмата трябва да е разнообразна. Изпълнявали сме и произведения на Панчо Владигеров. Дори и в Сиатъл, където бях асистент“. Може би в следващ сезон ще планира концерт с изцяло българска програма.
От този сезон към оркестъра в Илинойс се назначава щатен композитор – за една година, като негово задължение ще бъде да напише три, четири пиеси. Избира се с конкурс. „Защото искаме да дадем възможност на млади американски композитори да се развиват с нас“.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg