Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За създаването на една държавна традиция – 22 години по-късно

Петър Стоянов
Снимка: БГНЕС

На 22 януари през 1997 г. Петър Стоянов официално встъпи в длъжност държавен глава  и заедно с вицепрезидента Тодор Кавалджиев беше на власт пет години…
Изборът и церемонията по встъпването в длъжност на Петър Стоянов тогава бяха нещо безпрецедентно в съвременната история на България, защото откакто България е република – държавните й глави поемаха поста тихомълком… У нас – в продължение над 50 години липсваха онези тържествени моменти, които и до ден днешен се предават пряко по телевизиите – инаугурациите на американския или на френския президент например.

В  началото на мандата на втория президент на България страната беше в тежка икономическа и политическа криза. На фона на тази тежка и почти революционна обстановка – избраният с доста солидно мнозинство Стоянов трябваше официално да стъпи в длъжност почти три месеца след провеждането на изборите. Защо се получи така - просто юридически мандатът на първия, д-р Желю Желев, официално приключваше на 22 януари и в един кратък период България трябваше да има действащ президент (д-р Желев) и избран за президент (Петър Стоянов).

И по така създадената традиция още през 1997 година - в България държавните глави задължително встъпват в длъжност след почти тримесечен период, след изборите.
Независимо от ситуацията и от незнанието на международния протокол, известна тържественост при инаугурацията имаше, макар че протоколните гафове бяха много…
И все пак – тогава всички тези неуспешни опити за създаване на тежка тържествена церемония – останаха като един хубав спомен за много хора… Защото Петър Стоянов дойде на власт като една надежда в период на икономическа и политическа криза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10