Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тържества за Китайската нова година в България

6
Концертът „Звуци от земите на Гансу“ в Конгресния и фестивален център във Варна
Снимка: Светлин Минев

С тържествения концерт-спектакъл „Звуци от земите на Гансу“ започнаха честванията на Китайската нова година у нас. Гостуващият спектакъл е на Театъра за музикално и танцово  изкуство на китайската провинция Гансу и включва произведения на традиционното и съвременното  китайско музикално и сценично изкуство. В концерта участват едни от най-известните китайски артисти и певци, оркестранти и танцьори. Те ще зарадват софийската публика на 24 януари в зала Люмиер на НДК от 19.00 ч.  
Досега театърът на Гансу е гостувал в над 30 страни по света и има над 40 награди от участията си в национални и международни конкурси. Акцент в постановките му е концепцията за традициите на „Пътя на коприната“ и по-специално в областта Дунхуан. Концертът в България е под патронажа на Посолството на Китай в София, Столична община и общината на провинция Гансу.
Тържествата ще продължат с празнична шоу-програма на 27 януари в столицата с демонстрации на бойни изкуства, чаена церемония, модно ревю, вокални и инструментални изпълнения, подготвени от Китайският културен център и институт „Конфуций“ в София съвместно с Центъра за култура и туризъм в китайската провинция Южен Фудзиен.
Ценителите на китайската култура ще могат да се насладят и на старинни и съвременни песни и танци, изпълнени от студенти на българския клон на  институт „Конфуций“, както и от артисти и танцьори към Центъра Чуенджоу за музикално и танцово наследство на провинция Южен Фудзиен.
В студиото на „Артефир“ гостува Джина Баларева от Китайския културен център с покана за тържествата, посветени на годината на Земния глиган, която според китайския лунен календар ще настъпи на 5 февруари.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00