Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тържества за Китайската нова година в България

6
Концертът „Звуци от земите на Гансу“ в Конгресния и фестивален център във Варна
Снимка: Светлин Минев

С тържествения концерт-спектакъл „Звуци от земите на Гансу“ започнаха честванията на Китайската нова година у нас. Гостуващият спектакъл е на Театъра за музикално и танцово  изкуство на китайската провинция Гансу и включва произведения на традиционното и съвременното  китайско музикално и сценично изкуство. В концерта участват едни от най-известните китайски артисти и певци, оркестранти и танцьори. Те ще зарадват софийската публика на 24 януари в зала Люмиер на НДК от 19.00 ч.  
Досега театърът на Гансу е гостувал в над 30 страни по света и има над 40 награди от участията си в национални и международни конкурси. Акцент в постановките му е концепцията за традициите на „Пътя на коприната“ и по-специално в областта Дунхуан. Концертът в България е под патронажа на Посолството на Китай в София, Столична община и общината на провинция Гансу.
Тържествата ще продължат с празнична шоу-програма на 27 януари в столицата с демонстрации на бойни изкуства, чаена церемония, модно ревю, вокални и инструментални изпълнения, подготвени от Китайският културен център и институт „Конфуций“ в София съвместно с Центъра за култура и туризъм в китайската провинция Южен Фудзиен.
Ценителите на китайската култура ще могат да се насладят и на старинни и съвременни песни и танци, изпълнени от студенти на българския клон на  институт „Конфуций“, както и от артисти и танцьори към Центъра Чуенджоу за музикално и танцово наследство на провинция Южен Фудзиен.
В студиото на „Артефир“ гостува Джина Баларева от Китайския културен център с покана за тържествата, посветени на годината на Земния глиган, която според китайския лунен календар ще настъпи на 5 февруари.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28