Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката е издържана

БНР Новини

„Това е може би най-силният разказвачески дебют, който съм чел през последните години“, пише Деян Енев за първата книга на Ангел Иванов „Техническа проверка“. Звучи малко бомбастично, но със сигурност има голяма доза истина. Близо 50-те разказа в сборника ни срещат с доста обигран в жанра автор, което вероятно се дължи и на работата му като сценарист на различни телевизионни формати, а също и това, че е писал текстове в доста издания – „Джамборе“, „Мениджър“, Webcafe, Кинематография бг. и други, плюс ... Православие. бг. Малко неочаквано за млад автор днес през цялата книга минава темата за християнството, вярата, истината, при това вплетена съвсем естествено, без клишета в историите, със сетива за съвремието ни. Така разказите започват да се сговарят, макар част от тях да са на пръв поглед много далече от тази тема, но то е само на пръв поглед. Ангел Иванов притежава безспорен писателски талант и ерудиция, която не е натрапена изкуствено, както и чудесен усет за финал. Затова неговите разкази са убедителни, въпреки стилистичното им разнообразие и нееднородност. Роден е в Габрово през 1988, завършил е Журналистика в Софийския университет, един от създателите на студентското радио „Реакция“. Той е и любител на пътешествията – през 2013 извървява пеш цялото ни Черноморско крайбрежие, пътувал е на автостоп из България, Балканите, Европа и Азия, пътувал е до Божи гроб и Атон. Разказите в „Техническа проверка“ са писани 12 години. Потърсете тази книга.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56