Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Яна Левиева

На официална церемония през 2016 година Яна Левиева получава на литературния фестивал "Пловдив чете" наградата "Златна четка" за художествено оформление на книги
Снимка: БГНЕС

Когато я питат за „рецепта“ за хубаво книжно тяло, художничката Яна Левиева отговаря в единственото си интервю: „Четене, хартия, мастило, лепило, от всичко по колкото и където трябва.“ А на въпроса за мястото, на което иска непременно да отиде: „Египет“, където не стигна. Не ѝ стигнаха дните живот. Обаче направи много книги - не само красиви, но и неповторими като оформление. Почеркът ѝ беше безпогрешно разпознаваем, работеше изцяло съсредоточена в поредната книга, в нейните „кори“, както наричаше кориците, винаги имаше закачка, намигване, подбираше и четеше внимателно книгите, които ще оформя и отказваше с неподозирана твърдост, обичаше точните отношения, организираните издатели, талантливите автори.
Художничката Капка Кънева пише в свой текст във в. „К“  за Яна като преподавател в НХА: „Нямах шанса да ми преподава, но съм я наблюдавала в ателието по “Книга и печатна графика” и това ми даде още поводи да й се възхищавам. Иначе толкова нежна и деликатна, Яна нямаше проблем да заяви мнението си по даден творчески въпрос недвусмислено категорично, а целта беше неизменно една – да се случи полетът. Полетът на всеки отделен студент, полетът на таланта, полетът на книгата. (...) Всеки, който се е взирал в слънцето, е изпитвал традиционния страничен ефект – когато отклониш поглед, върху ретините ти се е запечатало вече невидимото петно светлина. Яна често прибягваше в работата си до сходен графичен похват – части от рисунка, фотография или типографски елементи говорят красноречиво със своето отсъствие, именно защото е избрала да ги премахне от изобразителната равнина. Така ще продължи да говори и тя в книгите, които озари със светлината си, дори когато я няма.“
Яна Левиева беше пословично скромна, не искаше да прави изложби – книгите са моите изложби, казваше... Не даваше интервюта, не обичаше дори да си получава наградите, не искаше да се говори за нея дори след края...
Яна няма да бъде забравена, книгите ѝ са тук. Тя – също.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03

Камерунската писателка и активистка Джаили Амаду Амал в България

Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал ще е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..

публикувано на 23.01.25 в 08:10

"Отвъд спирка "Съвършена" на Георги Геров – роман за самотата

"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година.  Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..

публикувано на 22.01.25 в 18:00

Петринел Гочев постави Радичковата "Лазарица" във Враца

"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на режисьора Петринел Гочев. След "За хората и свраките" в Сливенския театър, "Епични времена" в Пазарджик и " Ние, духовата музика " в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" , "Лазарица" е четвърта негова постановка по..

публикувано на 22.01.25 в 16:15

Дневникът на Борис Делчев

През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..

публикувано на 22.01.25 в 15:33