Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лора Ал-Ахмад и физиката на музиката

БНР Новини
Лора Ал-Ахмад
Снимка: личен архив

Музиката има силата да пренесе човек в друго измерение, смята пианистката и композиторка Лора Ал-Ахмад. В момента Лора следва магистърски програми по пиано и композиция в Mannes School of Music в Манхатън, Ню Йорк. Там създава пиесата за виола и пиано „Физика на тъгата“, вдъхновена от едноименния роман на Георги Господинов. Пиесата е изпълнена за първи път в Нощта на европейската литература в Ню Йорк пред самия Георги Господинов. Композираните от Лора две „Сказки“ за соло флейта пък са изпълнени в Chicago’s Art’s Club в САЩ от Стефан Хоскулдсън, първи флейтист на Чикагската филхармония. Тази година пиесите на Лора ще бъдат издадени от компанията Theodore Presser. А през май последният концерт на сериите „Музикални съкровища от България“, провеждан в „Карнеги Хол“, ще бъде посветен изцяло на Лора Ал-Ахмад като солист, камерен музикант и композитор. Ние пък посветихме на Лора цяло едно „Време и половина“ в рамките на поредицата ни „Младите в изкуството“. Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното е изкуство, което много влияе на хората

Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите.  И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора.  Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..

публикувано на 27.01.25 в 10:45
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25