„Хубавата песен е тъжната песен и тук спор няма как да има. Това е което остава, докато продължаваме да сме същества с душа, защото все повече забелязвам, че ние хората придобиваме качества на машини, а машините се очовечават. Аз не знам този процес докога ще върви и докъде ще стигне, но докато чувстваме това, което се нарича тъга и любов – това е важното, това остава“ – откровение на човек, чийто живот принадлежи на музиката и на артист, впуснал се в творчески маратон, който продължава вече 40 години.
През 1979 година Кристиян Бояджиев създава и записва първата си песен. Тя се нарича „Размисъл“, изпълнена е от Петър Чернев и „ФСБ“ и... не се превръща в хит. Вероятно заради необичайното си звучене и странния текст на Михаил Белчев. „Ако бръкна в контакта дали костите ми ще светят. И ще съм нощна лампа за този, комуто преча” – дали тогава в думичките на поета-съавтор някой е съзрял композитора-мечтател...
Кристиян Бояджиев е син на композитора – радетел за национален облик на българската забавна и филмова музика Атанас Бояджиев и на куклената актриса Лина Бояджиева, чийто глас помнят няколко поколения от песничката на Сънчо от „Лека нощ, деца“. Кристиян Бояджиев принадлежи на артистичната генерация, утвърдила се през 80-те години на миналия век, която обогатява българската популярна музика с нови идеи и нова звучност. Той е носител на редица награди, включително на „Златен Орфей“ (печели два пъти Голямата награда: 1992 – с „Близо до мен“, текст: Александър Петров, изпълнение на Вили Кавалджиев и 1996 – за „Не го прави отново“, създадена съвместно с Михаил Йончев), „Куклар“( за „най-добра музика в куклена постановка“ през 1997 година за спектакъла „Бонбон, оле“) и на радиоотличието „Сирак Скитник“.
По пътя си творческият талант на Кристиян Бояджиев намира и много други изяви – като музикален редактори в БНР, като музикален журналист, написал множество статии, публикувани в български издания за култура. Музикантът е автор и водещ на предаванията, излъчвани по програма „Христо Ботев” – „Между барока и рока” съвместно с Янина Богданова, на „Джаз клуб”, автор е на „Изпята поезия” с водеща Димитрина Кюркчиева – предаване, за което Кристиян Бояджиев твърди „То изключително много ме задължава, защото става дума за слово, а аз все повече в живота си виждам, че държа много на думите!“
През 2019 г. се изпълват четири десетилетия от началото на творческата дейност на Кристиян Бояджиев. Годишнината е повод за нашия разговор, в който място намират историите на неговите песни „Размисъл“ (Михаил Белчев, Петър Чернев и „ФСБ“) и „По пътя“ (Александър Петров, „Щурците“); разсъжденията на истинската радиоличност, останала такава повече от 40 години (първата си песен записва през 1979 г. в Първо студио на БНР); споделеният опит на автора, използвал нови технологии в звукозаписния процес; идеите на музиканта – „дете“ на кукления театър, размислите на човека, покорен от словото, което сякаш му дава свободата да живее изкуството с пулса на музиката.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko & The Violin , заедно с премиера на едноименния документален филм. Днес, 5 ноември, той ще изнесе специален безплатен концерт за ученици от столични гимназии в зала 1 на НДК . По-късно вечерта ще се състои..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
Сайхъделик дезърт блус вечер. Подобен сюрприз може да е само в афиша на меломанската концертна серия на "Аларма Пънк Джаз". След азиатския октомври, Цецо Алармата развява африканския флаг този месец, а първите гости от Черния континент са Нура Минт Сеймали и нейният квартет . Днес, когато музикалната злоба мята крадливи очи към наследството на Африка,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg