Постановката е на младия режисьор Борис Кръстев по пиесата „Филоктет“ на Хайнер Мюлер.
„Вниманието ми попадна на този текст, първо, защото има своите корени в античността, която аз много харесвам – като драматургия, като изкуство. Второ, текстът е с изключително скъсена фабула, той е много сгъстен като драматургичен текст и върху него би могло да се догражда и експериментира, да се конструира една постановка в посоката на пиесите уроци, които Бертолт Брехт завещава. Изключително малко са, според мен, постановките, които изобщо се занимават с политическото като високо политическо – какво, как се случва, какви са механизмите. Тук най-много ме занимава темата за отхвърления, „забранения“ по някакъв начин човек, който е изключен от социума, обслужвайки някаква политическа цел в даден момент и опита той да бъде асимилиран след това от това политическо. Този контраст, тази съпротива на индивида спрямо властта, спрямо силния на деня, който може да си позволява да включва и да изключва някой друг, ме вълнува особено силно. Защото отхвърлени има постоянно и ако ние не сме тези, които отхвърлят, то много често сме тези, които гледат отстрани – както някои от гърците са правили, когато оставят Филоктет на брега. Може те да не са взели решението, но и не са направили нищо, с което да го променят – а това ми се струва зловещо.“
В представлението участват актьорите Иван Николов, Атанас Петков и Деян Жеков, сценографията е на Гергана Лазарова - Рънкъл, Яна Василева и Росица Грънчарова, а музиката – на Каролина Койнова.
Проектът е осъществен, с подкрепата на програма “Дебюти” на Националния фонд "Култура" и на Гьоте институт - София.
Спектакълът е с немски и английски субтитри.
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg