Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актрисата Елена Димитрова: Да си поговорим за сърцето

БНР Новини
Снимка: sfumato.info

„... действа смразяващо да се чувстваш толкова далеч, сърцето вече не е там, сърцето, което е било там, сърцето, което е било там в средата ... опитваме с морето, опитваме с града, търсим се в планината или в полето... това не е любов, не е любопитство, тревожност е, умора е, искаме да спрем, да не пътуваме повече, да не търсим повече, да не лъжем повече, да не говорим повече, да затворим очи, но своите, да ги притиснем с длани...“
                                                                                                                             Самюъл Бекет

Премиерният спектакъл „Как е“ в Театрална работилница „Сфумато“ е съвместна акция на Елена Димитрова и Васил Ряхов по мотиви от текстове на световноизвестния ирландски драматург и носител на Нобелова награда за литература Самюъл Бекет.

„Бекет винаги ме е привличал с прозренията за човека и света, които, честно казано, импонират на моя мироглед. За мен това е много голям „магнит“ от години, впечатлена съм от него още от ученичка. Не мога да си позволя да кажа, че правя Самюъл Бекет mot à mot, защото „Как е“ е нещо съвсем друго – това е по-скоро представление, вдъхновено от неговите текстове, като са включени малко цитати, фрагменти от него. Тук нямаме персонажи в традиционния смисъл на думата, не сме и себе си също така, а се опитваме да сме две големи фигури, които могат да се определят като Човешкото, което напуска човешкото и Напусналото човешкото, което се връща към човешкото. Иска ми се в „Как е“ да си поговорим за сърцето с хората, къде са ни сърцата…“, казва Елена Димитрова.



Представлението е създадено с финансовата подкрепа на Министерството на културата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BEST OF JAZZ – най-доброто от световния джаз в Първо студио на БНР

Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч.  в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30
Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".   От тук..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

"Психотерапевтичен роман(с)" – дневник с 20-годишно продължение

"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..

публикувано на 13.12.24 в 15:26

"Бушон за смяна" в Сатиричния театър

На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата, с които се сблъскваме, а именно – събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...

публикувано на 13.12.24 в 15:24
Георги Господинов, от награждаването

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта"  – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..

публикувано на 13.12.24 в 13:12