В деня на виното и любовта, ще ви срещна с талантливия музикант и основател на рок група „Дисонанс“ – Ники Томов.
Роден в столицата през 1961-ва година, по пътя на музиката тръгва, когато е още на 11 години.
Първият му учител по музика е Тодор Костов, при който упорито изучава класическа китара и солфеж, а по-късно е приет в Ансамбъла на Строителните войски, където освен че свири китара в народния оркестър, пее и в хора на академик Валентин Бобевски.
Негови приятели от това време са изтъкнатите музиканти Димитър Шанов, Васил Пармаков, Христо Йоцов, Михаил Грозданов и Красимир Гюлмезов, които забелязват певческата му дарба и го съветват и настояват, да се заеме сериозно с пеенето.
Вслушвайки се в съвета им, започва с уроците по пеене при Ангелина Кънева, а след това завършва естрадният отдел на Музикалната академия с пеене при Борис Стаменов.
През 1982 ра година Ники Томов прави първият си студиен запис в Българското Национално Радио. Лиричната балада „Ти и аз“ записва заедно с момчетата от „Дисонанс“. Оттогава групата е записала над 50 песни в БНР, няколко в Балкантон, а успешните им участия на престижния фестивал „Златният Орфей“ им носи 4 награди през годините.
С групата печелят много награди и от радиокласациите на Българското Национално Радио.
През последните години Ники Томов е от уважаваните студийни музиканти. Участва в продукциите на почти всички известни български музиканти. Свири и до днес с групите на Георги Христов, LZ, Силвия Кацарова.
Заповядайте да чуете един приятен събеседник, с който освен, че ще говорим за любов, вино и други прозаични, но човешки теми, а и ще споделим удоволствието от красивата музика.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg