Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За слабостта и силата на журналистиката

Снимка: sbj-bg.eu

Предаването днес, случайно или не, посветихме на младите и журналистиката. На тези, които сега правят първите си крачки в професията, на съвсем младите още ученици, на които може да бъде помогнато да израснат като бъдещи репортери, които да бъдат научени как да различат фактите от измислицата, които да развиват критичното си мислене, които смело да могат да задават въпроси и да търсят отговорите.

Средата, в която бихме искали това да се случва често е заглушавана и информационно задръстена, но пък се превръща в предизвикателство да я променим – всички за които е важна професията на журналиста, коректив  на политическите манипулации, на празните думи и дела, на шумното скандиране на лозунги.

Въпросът, който си задавах обаче, бе как все пак да не преливаме по тази тема от пусто в празно, защото има такава опасност, нали? Съвсем като по поръчка попаднах на един текст написан от Даниела Пенкова, озаглавен „Четвъртата власт в услуга на първите три“.   

Тръгнахме оттам, за да чуем и позицията на Габриела Андреева в рубриката „Младите в журналистиката“ и за да стигнем до току-що създадената национална платформа sCOOL Media, за която разказва Боряна Джамбазова от АЕЖ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39