На 10 март се навършват 70 години от рождението на писателя-фантаст, драматурга, преводача, журналиста, университетския преподавател и книгоиздател Агоп Мелконян. „Пътеки за отвъд“ е специално издание с избрани произведения от творчеството му. Съставител на изданието е съпругата на писателя Людмила Мелконян. В книгата са включени романът „Смърт в раковината“, 24 разказа и новели.
Агоп Мелконян е един от най-четените и превеждани български писатели. Той е автор на няколко романа и сборници с фантастични повести и разкази. Театралната публика познава Агоп Мелконян и като автор на пиеси.
Една голяма част от творчеството на този деен талант са преводите – Братя Стругацки, Едгър Алън По, както и големите имена на арменската поезия и литература. Вартануш Топакбашян – главната редакторка на вестник „Ереван“ представи в предаването „Антология на арменската поезия от 4 до 20 век“, чийто подбор и превод са плод на усилията на Агоп Мелконян.
Отишлият си едва на 57-годишна възраст писател има принос и в основаването на катедрата по арменистика към СУ “Св. Климент Охридски“. Самият той преподава на студентите-филолози.
Грижовното отношение на Агоп Мелконян към младите автори не е забравено. Своеобразно продължение на работата му с тях е съществуванетона Конкурс за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян. Тази година вече се осъществява осмото издание. До 31 март продължава срокът за приемане на разказите. Повече за конкурса разказва Джовани Чемишанов, представител на „Сборище на трубадури“ – организатори и „двигатели“ на литературното съревнование.
Размислите на писателя Агоп Мелконян за фантастичното и никак нефантастичното, но пък много тревожно в живота на днешния човек, можете да чуете в записа от Златния фонд на БНР от 2004 година.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg