Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Кънчев за българската история и за големите идеи, които променят малките населени места

БНР Новини
Ива Дойчинова и Иван Кънчев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Здравко Петров

Иван Кънчев, който беше и един от номинираните в кампанията на „Нашият ден“ – Будител на годината, беше гост на Ива Дойчинова тази сутрин. Като член на журито на програмата „VIVACOM Регионален грант“ и член на сдружение „Българска история“ Иван Кънчев обикаля изключително много България, включително и за да изнася открити уроци по история във всички краища на страната и за да оценява различни проекти. Ето защо първият въпрос на Ива Дойчинова беше колко често пътува из страната и доколко това му позволява да опознае живота в малките населени места.
„Факт е, че пътувам изключително много, но не знам доколко добре познавам малките места. Ние в големите градове често се затваряме и забравяме за това, което се случва в малките населени места, а то е не по-малко важно. Ето защо аз винаги съм повтарял, че всеки човек от големия град, а те са няколко в България, трябва поне веднъж или два пъти месечно да пътува извън тези градове и да посещава малките населени места, за да види какво реално се случва в страната, защото това е най-важното. Аз успявам да съчетая нещата, защото това мое мислене е и моя страст. В моята стая имам една пътна карта, на която отбелязвам всички пътища, по които съм минавал и ако поне един път седмично не изляза извън София, не се чувствам пълноценен и не се чувствам добре…
Ако не е запознат с нашата дейност с Марио Мишев в сдружение „Българска история“, на човек може да му прозвучи малко странно, че човек като мен, който се занимала с история и поддържа исторически сайт, пътува толкова много, но това се дължи най-много на нашите уроци, които вече повече от 5 години ги реализираме из цялата страна. Ние си мислехме, че интересът вече ще намалее, но напротив – тази година се оказа една от най-натоварените. От началото на февруари поне един път седмично сме някъде из страната и дори отказваме някои покани, защото не успяваме да отидем навсякъде, където ни канят. Отлагаме ги за в бъдеще, защото трябва да си вършим и ежедневната работа – тук в София, и няма как да отсъстваме повече от два дни в седмицата.“
Иван Кънчев също така сподели и някои интересни примери от неговата дейност като член на журито на програма „VIVACOM Регионален грант“ – за това как някои идеи могат реално да променят не само бъдещето, но и настоящето на малките населени места.
„Преди няколко години посетих малкото русенско село Табачка – разказа Иван Кънчев. Не знам колко от слушателите на програма „Христо Ботев“ са имали възможност да го посетят или дори само са чували за него. Аз лично не съм очаквал, че в тази част на Русенска област има такива впечатляващи каньони и пещери и бях много изненадан, когато можах да ги видя в околностите на селото. Затова се зарадвах, когато една година по-късно видях проект, който се казваше „Заедно за Табачка“ и обединяваше група ентусиасти от Русенско, които имаха желание да използват и направят по-атрактивен този изключителен потенциал на природата на селото.
Убеден съм, че проектът си заслужава и че всеки който посети селото ще бъде силно впечатлен и ще остане доволен. Една година по-късно вече можем да видим направеното по този проект – поставени са доста указателни и информационни табели, поставени са десетки информационни табла. Създадени са първите туристически маршрути. Отпечатана е рекламна брошура. Акцентът на този проект е колоезденето и скалното катерене, а хората, които пожелаят да се запознаят по-отблизо с невероятната природа на селото, ще бъдат улеснени изключително много от тези информационни и указателни табели и ще запазят в сърцата си изключително ярки спомени за невероятно атрактивната и красива природа на този непознат кът на нашата родина. А подобен проект може да промени и живота в самото село.

Какво още разказа Иван Кънчев за проектите, които реално променят малките населени места и за дейността и плановете на сдружение „Българска история“, можете да научите в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53