Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторско право, джаз драма и стандарти

Дюк Елингтън и Били Стрейхорн
Снимка: jazzmuseuminharlem.org

В срещата ни звучат пролетни пиеси и композиции, които времето неусетно превръща във вечни джаз стандарти.Сред тях е песента с музика на Томи Улф и текст от Фран Ландсман Spring Can Really Hang You UpThe Most, за която се твърди, че е фин нюанс от поемата „Пустата земя“ от Томас Стърн Елиът.

Друга будеща любопитство песен е A Flower Is a LovesomeThing. Тя е създадена от Били Стрейхорн, автор на едни от най-популярните пиеси за репертоара на Дюк Елингтън и неговия оркестър. През 1941 година в САЩ се развихря невъобразим скандал между американското дружество на авторите на музика, текст и издатели ASCAP и националните американски радиостанции.

Причината е, че ASCAP внезапно покачва повече от двойно сумата, срещу която дава право на радиостанциите да излъчват произведения, регистрирани в ASCAP, защитени по смисъла на закона за авторското право. Асоциацията на радиостанциите не приема новите такси и радиото губи право да излъчва защитените 1 250 000 песни, докато трае спорът, продължил десет месеца: от първи януари до 29 октомври, 1941 година.

Точно по това време композиторът и диригент Дюк Елингтън се е нуждаел особено много от реклама и излъчване по радиото на изпълнения на неговия оркестър, но проблемът е, че Елингтън е член на ASCAP, не може да промени договора с организацията и поради бойкота няма как негови композиции да звучат в радиоефира. Затова поръчва на майстора Били Стрейхорн, който не е член на дружеството, да напише нови пиеси за репертоара на оркестъра.

Така се раждат импресионистичните композиции Chelsea Bridge и песента за „любвеобвилното цвете“, A Flower is a Lovesome Thing, която 78 години след тази драма звучи тук в „Джаз клуб“ по БНР. Добре дошли сте.

Слушайте "Джаз клуб" на 21 март, четвъртък от 23.00 часа по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35