„Vegetation – Диви цветя“ е озаглавена изложбата на японския художник Хиро Ямагата, която се откри в началото на месеца в столичната галерия „АРТ АЛЕЯ“. Експозицията включва 40 малки живописни творби, създадени специално за пространството. Изложбата откри доц. д-р Ружа Маринска, а идеята за „Диви цветя“ се ражда през 2004 г., когато художникът посещава София.
През годините авторът е участвал в мащабни световни проекти като 100-годишнините на Айфеловата кула и Статуята на свободата, визиите на Олимпийските игри, церемонии за Оскар и Грами, съвместен проект с НАСА в пристанището на Йокохама и др. Автор е и на официалния портрет на американския президент Роналд Рейгън, а заедно със своя приятел и колекционер Арнолд Шварценегер създават каталог, който може да бъде видян в „АРТ АЛЕЯ“, заедно и с няколко филма за автора. В творчеството си Хиро Ямагата експериментира със светлини, холограми, лазери, инсталации. Влияе се от поп арта и бийт поколението. Известен негов проект е този от 1994 г., озаглавен Earthly Paradise („Земен рай“), който представлява серия изрисувани с ярки тропически цветя и пеперуди кабриолети Мерцедес Бенц.
Освен с живопис, в младостта си се е занимавал с графика, сценография, кино, реклама, оформление на музикални албуми, създаване на комикси. През 1987 г. Ямагата основава фондация, която подпомага хора с увреждания и дарява средства от продажби на свои произведения на Червения кръст. Живял е в Милано, Париж и Виена. В момента 70-годишният художник живее в усамотено ранчо в Северна Калифорния.
Изложбата му в галерия „АРТ АЛЕЯ“ може да бъде разгледана до 27 април.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg