В това издание на рубриката „Радиоавтограф“ на предаването „Семейно радио“ ви срещаме с две очарователни млади дами с нестандартна, забавна и много благородна професия. Това са Ива Лапатова и Янита Кирова, а тяхната професия и призвание е изключително рядка – те са медицински клоуни. Те са ученички и наследнички на вече покойния актьор Николай Николаев, познат на всички като Бате Николай, които през годините се превърна в лицето на клоунадата в детски медицински заведения у нас.
Ива и Янита, които са завършили НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност театър на движението – пантомима, сами се свързват с него, той веднага откликва и ги кани да завършат едногодишен курс за медицински клоуни в болница „Пирогов“ като самият той им става ментор. Така в продължение на една година двете млади жени следват Бате Николай в работата му и се учат от него. Двете бързо разбират, че представата им за това какво е медицинска клоунада драстично се разминава с реалността на професията. Оказва се, че работата не е в това да се изнесат спорадични представления пред децата – те разбират, че медицинската клоунада е част от лечението, а тяхната роля е да помагат на лекарите да си вършат работа чрез директен контакт с всяко дете. Помощта им се оказва и изключително важна за лежащите деца, които не могат да стават от болничното легло. Това ни най-малко не ги отказва, а тъкмо напротив и двете създават „Смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи“.
Към днешна дата Ива и Янита са единствените медицински клоуни в България. Това не ги учудва, защото професията е много трудна, но същевременно е и малко известна ниша, която изисква пълно отдаване и голямо сърце. Повече за ежедневните предизвикателства за това да си до децата в много трудни и тежки за тях моменти и в тях трябва да предизвикаш усмивка, която да замени сълзите, но и за това от къде черпят сили Ива и Янита чуйте в изключително интересния им разговор с водещата Ирина Вълчанова.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg