Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско трио за класическа музика

БНР Новини

В петък, час преди полунощ ще слушате записи на Българско трио за класическа музика в състав: Строимир Симеонов (флейта), Александър Аврамов (цигулка) и Лиляна Стефанова (пиано).

Ансамбълът се появява през 1963 година. Основна цел на тримата изявени инструменталисти е да печелят почитатели  на великолепните образци от бароковата епоха, почти непознати у нас по онова време. Многобройните премиери  пък се превръщат в събитие с впечатляващ отзвук в концертното ни битие. Когато попитах проф. Стефанова, дали тя и колегите й съзнавали, че в ония ранни години са проправяли пътека, отговорът бе: „И през ум не ни минаваше! Обзе ни страхотен ентусиазъм, а и тръпката, предизвикателството си струваха усилията!“

Лиляна Стефанова е камерен изпълнител със завидни качества: още от Музикалната  академия музицират заедно с бъдещия си съпруг цигуларя Георги Близнев. Помни се и дълголетното им партньорство с флейтистката Лидия Ошавкова…Идеята обаче за формирането на състава (първият от този вид у нас) е на Строимир Симеонов. Ученик на проф. Никола Стефанов, повече от 30 години флейтистът е солист на СО на БНР.

Познават се с Лили, племенницата на професора, от Академията и заедно са изсвирили куп ноти за флейта и пиано. Колкото до цигуларя Александър Аврамов, близо две десетилетия от 1960  той е концертмайстор на СО на БНР. Завършва Музикалната Академия при знаменитата цигуларка проф. Недялка Симеонова. Сашо Аврамов остава в триото за класическа музика до 1980 година. Стене заминава в Италия, а на неговия стол сяда  колегата му Иван Пеев.

Слушам записите им и се наслаждавам на удивителния баланс между инструменти с толкова характерен тембър, при това със съвършено различен начин на звукоизвличане: флейта, цигулка и пиано!  Наистина неимоверно трудно се постига подобен баланс, спойка на щрихи и динамически нюанси, приливане на цветове… И каква прецизност, съчетана със спонтанност на емоциите…Не бива да забравяме, че в началото на 60-те години у нас почти липсват звукови образци на барокова музика! Симеонов, Аврамов и Стефанова  разчитат изцяло на своите познания, интуиция и собствен изпълнителски опит, разбира се.

Чудя се откъде са намирали време, а и сили, въпреки огромната си заетост с ангажименти в различни посоки, да работят заедно почти всеки ден, да издирват партитури, да пътуват наистина с убийствен ритъм – из цялата страна и в отвъд границата…

Втората интерлюдия на Жак Ибер е една от любимите пиеси на триото за класическа музика: свирили са я на бис дори по няколко пъти, тъй като публиката била неумолима в желанието да я чуе пак, и пак…

Като в Куба, например!  А що се касае до историята със изгубените куфари в Мексико, г-н Симеонов с нескрита гордост набляга на факта, че свирили пред близо 1000 души в блестяща обстановка: всички с ослепителни тоалети и смокинги!  Представям си как са се чувствали родните музиканти Строимир Симеонов и Сашо Аврамов в ежедневното си облекло като се има предвид, че винаги на концерт били с фракове.

При това разрешавали на партньорката си да се появява на сцената само в черна рокля!  Префекционизъм във всичко, както се казва! 

Българското трио за класическа музика е гостувало с впечатляващ отзвук в Полша, Чехия, Унгария, бившия СССР, Германия, Куба, Мексико, Колумбия… Ето акценти от публикации в печата за многобройните изяви на триото из Европа и Латинска Америка: „Връх на достиженията на камерното музициране!“, отбелязва критиката в Хавана. „Великолепно споен ансамбъл от артисти със завидна класа!“, пишат в Berliner Zeitung  и добавят: „С изобилие от темброви нюанси, българите покориха публиката с дълбочина и сила на интерпретацията…“

Преди години Александър Аврамов ми разказа, че по време на паметно турне на радиосимфониците на Запад в началото на 70-те години - мястото е Мюнхен, а българите са свирили под палката на своя маестро Васил Стефанов в прочутата Herkulessaal ! Та по време на това турне г-н Аврамов  и колегата му Строимир Симеонов открили в една книжарница нотите на Шест сюити и Шест концерта за флейта, цигулка и чембало от Телеман и разбира се нямали търпение да ги изсвирят пред родна публика.

В петъчната вечер ще звучи фрагмент из втория концерт в сол минор. Строимир Симеонов,Александър Аврамов и Лиляна Стефанова свирят със СО на БНР и Драгомир Ненов на диригентския пулт – запис от 1973 година. Още музика ще звучи в предаването, а авторите са Жан Батист Лоайе, Й.С.Бах, Алесандро Скарлати, Франц  Йозеф Хайдн, Жак Ибер, баховия съвременник Йохан Кристиан Пепуш, Бохуслав Мантину, Васил Каданджиев. А Златният фонд на БНР пази  спомените на Строимир Симеонов, Александър Аврамов и Лиляна Стефанова  за  първите години от създаването на ансамбъла, за успехите им у нас и по света, както и прелюбопитни истории…


Слушайте "Български изпълнители" в петък, 22 март, от 23.00 ч. по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05