Сезонът 2018-2019 на съботните радиоматинета продължава със спектакъл на „Самсон и Далила” от Камий Сен Санс – драматичната опера по библейския разказ за Самсон и Далила. Грузинското мецосопрано Анита Рачвелишвили и американския тенор Грегъри Кунде се превъплъщават във филистимската изкусителка и еврейския водач, чиято любов и сила тя предава.
Френският бас-баритон Лоран Наури е Върховният жрец на бог Дагон, полският бас-баритон Томаш Кониечни е филистимският военачалник Абимелех и австрийският бас Гюнтер Гройсбьок е старият евреин. Сър Марк Елдър застава начело на международния звезден състав, след като зад гърба си има вече постановка на „Самсон и Далила” в Метрополитън (сезона 2000-2001).
Интересен е сценичният живот на операта: партията на Далила е написана за прочутото мецосопрано Полин Виардо, която още през 1870 г. заедно със самия автор я показва пред затворен приятелски кръг, но така и не успява да я изпълни на сцена.
Когато през 1877 г. Сен-Санс се опитва да представи на дирекцията на парижката Гран Опера новата си триактна опера, получава отказ дори да се прегледа партитурата. Вероятно обяснение може да е неуспеха на по-ранните му опуси и предизвиканото от това недоверие в таланта и успеха на френския творец.
Но Ференц Лист цени високо таланта на френския си колега и още същата година поставя творбата с успех във Ваймар. Сен Санс е на 42 и има зад гърба си немалко симфонични, камерни и религиозни опуси, сред които Фаетон“, „Младостта на Херкулес“, „Танц на смъртта“, „Предачката на Омфала“ и други творби, които се радват голям успех.
След шедьовъра си „Самсон и Далила” той пише още музика (Хенрих VІІІ“, „Асканио“, „Прозерпина“, „Фрина“, „Елена“ и др.), но нито една опера или творба не печели такова бурно признание по световните сцени. Разбира се, че за успеха помага оригиналния композиторски стил, в който изобилстват френски и ориенталски мелодии; ярък, но фин психологизъм, завладяващ драматизъм и богата оркестрация!
Изпълнителски състав:
Далила, жрица на бог Дагон – Анита Рачвелишвили, мецосопран
Самсон, водач на юдеите – Грегъри Кунде, тенор
Върховен жрец на бог Дагон – Лоран Наури, баритон
Абимелех, сатрап на Газа – Томаш Кониечни, бас
Старият юдеин – Гюнтер Гройсбьок, бас
Вестител – Скот Скъли, тенор
Първи филистимлянин – Едуардо Валдес, тенор
Втори филистимлянин – Джеонгчеол Ча, бас
Хор и оркестър на Метрополитън опера
Диригент – Марк Елдър
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg