Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За красотата като послание на първото българско издание на „Пролетта на поетите“

БНР Новини
3
Серж Пе, Нина Цанева, Мария Конакчиева и Оливие Кашлер (отляво надясно) в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Здравко Петров

В месеца на франкофонията в „Нашият ден“ гостува носителят на наградата Аполинер и на Националната награда за поезия на Франция Серж Пе. Разговаряхме за пролет и за поезия – всъщност за един френски поглед към пролетта, а поводът беше първото издание в България на „Пролетта на поетите“ – престижно международно франкофонско събитие, организирано от Френския институт.

Казват за поета Серж Пе, че неговите произведения представляват иновативна среща на писането и ораторството, той създава „поезията на действията“ и например гравира много от своите произведения върху пръчки.

В студиото, заедно със Серж Пе, гостуваха и организаторите на „Пролетта на поетите“ от Френския институт – г-жа Мария Конакчиева – „Връзки с обществеността“ и Оливие Кашлер - аташе по университетското и научно сътрудничество. По време на първото издание на „Пролетта на поетите“ Серж Пе и Киара Мюла – един от най-впечатляващите артисти на изкуството-действие на 21 век, направиха артистично представяне на поемите на Серж Пе и на четенето-действие.

В „Нашият ден“ разговаряхме за поезията-действие, която не е върху книга, а върху друг тип носител, но зад която винаги стои писането. За това какво означава артист на изкуството-действие и звуковата поезия. За силата на думите, които могат да спасяват и да убиват и за необходимостта да върнем четенето в живота си.

„По принцип за мене поезията винаги е била диалог със смъртта, може би затова тя винаги ни кара да се удивляваме на живота. Някога Спиноза е говорил за поезията като надежда и за тази болест, която човечеството си измисля и не иска да живее в настоящето. Затова поезията в живота търси настоящето и хваща моменти от безсмъртието.“ – сподели в ефира на „Нашият ден“ Серж Пе.

С Оливие Кашлер разговаряхме за смисъла на красотата като послание на първото българско издание на „Пролетта на поетите“, както и за красотата като глагол и действие. „Любовта, както и красотата, не можеш да я предвидиш. Любовта идва като вярата в Господ. Поезията не може да бъде само красота. Та не е декоративен елемент в непроменяем свят.  Не е само естетична работа и често отива почти до политиката. Затова работата на Серж Пе е толкова различна и впечатляваща.“

Целия разговор в студиото можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45