Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинският поет и преводач Виктор Мелник - гост на „Артефир“

БНР Новини
Захари Иванов и Виктор Мелник (вдясно) в студиото на „Артефир“
Снимка: Анжела Димчева

Видни български поети и белетристи се срещнаха и разговаряха с украинския преводач Виктор Мелник на творческият семинар под наслов „1 преводач = 25 български писатели”. Инициативата е на Захари Иванов – председател на Асоциацията на софийските писатели, който през 2018 г. сключи договор с Михайло Сидоржевски – председател на Всеукраинския съюз на писателите, за реализиране на съвместни програми по превод и популяризиране на двете национални литератури.

Поетът Виктор Мелник е у нас от началото на февруари на тримесечна творческа резиденция. Задачата му е да усъвършенства познанията си по български език и да превежда на украински поезия и проза.

Мелник е роден на 5 октомври 1958 г. в Украйна. Завършил е украинска филология във Виницкия държавен университет. Освен поет и преводач, той е журналист и литературовед. Автор е на 21 книги. Превежда от 15 езика, сред които и български. Лауреат на много литературни конкурси.

Поетичната му книга „Трилиони сонети” (2011) е включена в „Книгата на рекордите на Украйна” за „уникален експериментален опит да се разшири универсализмът на традиционния поетичен арсенал при класическата форма на сонета”.

Работил е като зам.-гл. редактор на вестниците „Литературна Украйна” и „Украинска Доля”.

В периода 2016-2018 Виктор Мелник е първи зам.-председател на Всеукраинския съюз на писателите, а момента е секретар на същия съюз. Стихосбирката на Мелник „Ескизи върху водата” (2013, изд. „Славянска академия”) е издадена на български в превод на Бойка Драгомирецкая.

В негов превод са публикувани стихотворения на: Николай Милчев, Хайри Хамдан, Ахмет Емин Атасой, Маргарита Петкова, Екатерина Томова, Ивайло Диманов, Станислав Пенев, Боян Ангелов, Катя Кремзер.

В превод на Виктор Мелник от български език излезе и книга на Любомир Левчев, две книги на Анжела Димчева и две на Бойка Драгомирецкая.

Виктор Мелник, Захари Иванов и Анжела Димчева гостуваха в „Артефир”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгения Михалска представя нова стихосбирка с живописна поезия

Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..

публикувано на 22.04.25 в 11:26

"Отвъд и вътре в спомена" за морето с Долорес Дилова

"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..

публикувано на 22.04.25 в 11:13

40 години след първото българско изкачване на Еверест – цялата истина

През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път".  Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..

публикувано на 22.04.25 в 10:52

Импулсът в мен: Великденски традиции

В подкаста "Импулсът в мен" представяме интересните корени на традициите по Великден. Модерните времена, в които днес живеем, са много различни, но все пак традиционните елементи от миналото са се запазили в голяма степен – яйцата да се боядисват в четвъртък или събота, на трапезата да има козунак и агнешко, да се ходи на църква, хората да са..

публикувано на 22.04.25 в 09:54
Пейо Яворов

Изкуството в мен: "Великден" от Пейо Яворов

"Великден" не е сред популярните творби на гениалния поет Пейо Яворов. Младият и неизвестен лирик изпраща стихотворението до редакцията на списание "Мисъл".  Д-р Кръстев му отговаря с писмо от 16 май 1900 година, и то с взискателност, която издава и доверие към автора: "Вашият "Великден" съвсем не е Ваш в последната строфа: иска, струва ми се,..

публикувано на 22.04.25 в 09:44