Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР – Атанас Карафезлиев

БНР Новини
Атанас Карафезлиев
Снимка: Личен архив

В последния петък на месец март предаването „Български изпълнители“ и неговата рубрика „Гласове и лица от симфоничния оркестър на БНР“ ще потопи слушателите в света на един от представителите на медните духови инструменти, който винаги впечатлява публиката с колорита на своя тембър, с неговите плътни звукови низини и бляскави интонации.

Това е цугтромбонът, а гост на предаването ще бъде един от най-изтъкнатите представители на българската тромбонова школа – първият цугтромбонист на Националния радиосимфоничен оркестър проф. Атанас Карафезлиев.

Роден през 1966 година, от 1991 до момента той е неизменен солист-водач на тромбоновата група в СО на БНР, а неговата педагогическа, изпълнителска и научна дейност го утвърждават като един от изявените и вдъхновени апологети на българското изпълнителско и композиторско творчество:

„Българската музика е много качествена; българските композитори работят много професионално и пишат музика, която може да се сравнява със световните образци за тромбон – тромбон и оркестър или тромбон и пиано. Българските автори заслужават да бъдат показвани, а това може да стане когато се свири тяхната музика и когато биват показвани пред света“. Това е творческото кредо на Атанас Карафезлиев. Други негови мисли, заедно с виртуозни изпълнения, слушателите на Националното радио ще могат да проследят на вълните на националната програма „Христо Ботев“ в последния час на петъчната вечер на 29 март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деветата симфония от Бетовен за Деня на Европа от Държавната опера в Бургас

Симфония №9 в ре минор, оп.125 от Лудвиг ван Бетовен ще звучи по време на концерта на Държавната опера в Бургас за Деня на Европа. Тя не е изпълнявана цялостно с оркестър, хор, солисти от 20 години на бургаска сцена. Диригент е Иван Кожухаров, а диригент на хора – Александър Чепанов. Солисти на вечерта са Мария Цветкова-Маджарова (сопрано),..

публикувано на 06.05.25 в 12:50

Над 90 прояви в 56-ото издание на Софийски музикални седмици

Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев разкри акцентите в програмата на форума. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с..

публикувано на 05.05.25 в 16:59

Решения и отражения

Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик на лейбъла Macro Recordings, Голдман често прекрачва границите на клубната музика и именно в този по-експериментален контекст ще бъде неговият концерт на 8 май в клуб Mesmeric в компанията на..

публикувано на 05.05.25 в 16:17

Таня Симеонова: Оперетата е като в живота

Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с Музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..

публикувано на 05.05.25 в 12:33

Доминик Милър пристига със соловия си албум Vagabond

Доминик Милър.   Цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на музикалния оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия Стинг,..

публикувано на 05.05.25 в 09:34