През 1969 година на 1 април, сякаш на шега се създава Управление „Старинен Пловдив“. В основата стоят няколко души. На първо място това е Атанас Кръстев, по-известен като Начо Културата, архитект Кекеманов и Елена Узунска, които поставят началото на създаването „Старинен Пловдив“ с цел реставрация и консервация на старинните къщи в него и с един смел поглед напред.
Начо Културата казва тогава, че ако всички къщи се превърнат в музеи и къщи за туристи и се възроди възрожденския им дух, те ще бъдат атрактивни за всички. И тези къщи успяват да привлекат българската бохема – художници, писатели, музиканти. Така Старият град се превръща лека-полека в сърце на духа.
А днес Архитектурно-историческият резерват „Старинен Пловдив“ известен още като Стария град, една от най-популярните туристически дестинации в Пловдив, чества половин век.
Как ще бъде отбелязана тази впечатляваща годишнина? Чуйте още от Донка Налбантова, която е ръководител отдел „Културна политика и информационно обслужване“ на Общинския институт.
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg