„Време и половина“ често разказва истории и още по-често търси смисъла в отговорите на съществени въпроси. Днес за пореден път предаването направи точно това – добави още малко време към вашето време, за да разбере отговора на един на пръв поглед лесен въпрос, а именно – какво означава да си продуцент? За да бъдем още по-точни и изчерпателни в търсенето на отговора, зададохме още по-конкретно въпроса – какво означава да си филмов продуцент?
Този въпрос е задаван безброй много пъти – от студенти, които са избрали тази професия, от екипа, който стои зад съответния филмов проект, от почти всеки зрител, който е проследил финалните надписи на даден филм, от всеки втори, който е чул, че наравно с името на някой се нарежда и тази длъжност, навярно и от част от вас, тези, с които споделяме едно „Време и половина“, даже и от самите продуценти понякога.
Дефинирането на професията се оказва трудна задача дори за българското законодателство. Понятието „продуцент“ се появява за пръв път в нашата правна рамка през 1993 г., като през 2000-та се появява и понятието „филмов продуцент“. Тези понятия обаче са представени много общо в законодателството. Липсата на дефиниции за видовете продуцентство създава предпоставки за несигурност в правния статут на продуцентите. Оттам и причината всеки да възприема продуцента единствено и само като „човека с парите“.
А той всъщност е много повече – финансист, мениджър, организатор, психолог, който се старае да балансира между егото и таланта на хората в екипа, човекът, който обединява и управлява всички творчески и нетворчески процеси, но и човекът, който носи най-голямата и тежка отговорност – тази за успеха, но и тази за провала на филма. Макар и да липсва ясна дефиниция на понятието „продуцент“, едно е сигурно – всички свързват професията с много пари и сериозен успех, колкото и субективно понятие да е това.
Зад този успех обаче се крие сериозен труд. И тъй като във „Време и половина“ търсим отговорите през човешките истории, днес ще говорим за това какво е да си продуцент като надникнем във филмовия свят на продуцентката от Естония Катрин Киса.
Катрин участва в тазгодишното 16-о издание на София Мийтингс – форумът за копродукции в рамките на София Филм Фест, в който се включиха над 150 продуценти, дистрибутори, представители на международни филмови пазари, както и селекционери на престижни кино фестивали.
Тя представи филма „Jesus’ Blood and Red Currants“, който беше част от програмата „Плюс минус един“. Киса е един основател на продуцентската компания Homeless Bob Production. Компания произвежда само авторски филми и постепенно започва да оставя следи в историята на естонското кино. Коя обаче е Катрин Киса и какво търси тя в киното? Отговорът на този въпрос чуйте в звуковия файл.
Преводът е на Емилия Клайн.
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg