Кой може да свърже явлението „тиймбилдинг“ с кауза в подкрепа на българското село и доколко успешна и за двете страни е подобна идея?
„В българските села има прекрасни хора, които могат да ни научат на толкова много неща“, категорична е Антония Чиликова, която е експерт устойчив туризъм и регионално развитие, както и обучител по програми за селски и еко туризъм. Работи по идеята за тиймбилдинг в подкрепа на българското село от 2000-та година, като едва сега има първите попадения в една неразработена ниша с перспективи.
В студиото на „Нашият ден“ заедно с Антония Чиликова осъществяваме радиопътуване през термините, каузите и явленията и се спираме с директни включвания в село Смилян, община Смолян, в мандра „Млечен дом“ при Милкана Йорданова, както и в цех „Синевка“ в село Превала, община Чипровци, при Мая Ангелова.
Защо „заедно“ е ключовата дума за успех и кои са каузите, които ще възродят българското село и с настоящия бизнес проект – чуйте още в звуковия файл.
Сладко от глухарчета
ни предлага за добре дошли Мая Ангелова от село Превала, община Чипровци в цех „Синевка“, възроден от изоставената местна хлебарница във вълшебна фабрика за бабини рецепти, домашен хляб и чипровски кори за баница. Разказът продължава с вкусовете и ароматите на Северозапада, както и с още нещо за магията на чипровските килими.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg