Около 20 хиляди деца не ходят на училище. Това е проблемът, който рефлектира върху предвижданите промени в Закона за социалното подпомагане. Ива Дойчинова събра в "Нашият ден" експерти и политици, за да обсъдят острите въпроси, свързани с предлаганите промени в закона.
От една страна вносителят на промените Искрен Веселинов от парламентарната група на „Обединени патриоти“ и зам.-председателят на Комисията по труда, социална и демографска политика (КТСДП) на НС Светлана Ангелова от ГЕРБ застанаха зад предлаганите промени, предвиждащи за 5 неизвинени отсъствия в клас за 3 поредни дни да отпадне социалната помощ за ученика в рамките на една година, като И. Веселинов направи уговорката, че важна е философията на закона, а конкретната бройка неизвинени отсъствия може да се промени.
Очевидно е, че законодателната инициатива кореспондира с широки обществени настроения и не е чужда на предизборната обстановка. От противоположната страна Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, както сме чували и друг път от представители на неправителствени организации, атакува, че „вечни безработни, които раждат неконтролируемо“ има само в главата на Искрен Веселинов и парламентарната му група. Хората – посочи Богданов – „раждат съзнателно“, в зависимост, какво искат да направят за тези деца, как искат да ги отгледат… Критична на законопроекта позиция зае и председателят на парламентарната комисия по социална политика (КТСДП) Хасан Адемов.
Според него нарушена е хармонията между стимулиращи и наказателни мерки, като в допълнение Адемов посочи, че в държавната политика образователните цели не могат да изместват тези на социалното подпомагане, това би противоречало на Конституцията. В изказванията си водещата Ива Дойчинова застъпи тезата, че образованието трябва да се направи привлекателно за децата, че училището трябва да ги приласкае.
Повече за този проблем чуйте в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg