Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Аларма Пънк Джаз“ и „Афровизия“ представят Басеку Куяте и групата му Ngoni Ba от Мали

Световноизвестният виртуоз, свирил рамо до рамо с Али Фарка Туре, Тумани Диабате, Тадж Махал и Бела Флек, е първият голям малийски музикант, който посещава страната ни от 1968 г. насам

БНР Новини
Басеку Куяте (седналият с белите дрехи) и съпругата му Ами Сако с групата Ngoni Ba
Снимка: Томас Дорн

Басеку Куяте, един от водещите съвременни музиканти от Мали, ще свири с групата си Ngoni Ba на 6 юни, четвъртък, в Голямата зала на клуб „Mixtape 5“. Басеку е автор на пет албума, нееднократно награждавани и представени през последните 13 години международно от ключови музикални компании като Sub Pop, Glitterbeat и OutHere Records. Освен това свири в няколко ключови албума на най-известния жив майстор на музика за кора (западноафриканска арфа) в света Тумани Диабате. Също така е и един от любимите музиканти на малийския крал на блуса Али Фарка Туре, съпровождали го до самата му смърт (Басеку Куяте може да бъде чут доста осезаемо в последния албум на Али – излезлия посмъртно през 2006 г. Savane). Басеку е член още на Symmetric Orchestra и на AfroCubusmo (където свири заедно с Тумани Диабате, Елиадес Очоа и Джелимади Тункара). Гостувал е в не един и два записа на любими на всички музиканти като Бела Флек, Уму Сангаре, Хабиб Коате, блус легендата Тадж Махал, Шейх Тидиан Сек, „Африка Експрес“ на Деймън Олбърн и др. Понастоящем свири и с един от водещите европейски джаз пианисти – германеца Йоаким Кюн. Едва ли има компилация на тема „Desert Blues“ от последните десет години, в която да не е включена песен на Басеку.

Басеку Куяте (фотограф: Томас Дорн)
Басеку Куяте е роден през 1966 г. в Гарана, малко селце в близост до Сегу в Мали, в семейство с вековни грио-традиции. В традиционните култури в Западна Африка грио са най-уважаваните членове на обществото – шамани, лечители, съветници на общността, церемониални фигури, разказвачи на истории, музиканти, пазители на паметта. Начинът на Басеку на свирене на нгони (или джелии-нгони, „знахарско нгони“ – типичния за Мали народен струнен инструмент от китарен тип) е колкото в съзвучие с традицията, толкова и изследващ огромните възможностите на този малък наглед, но огромен като културно влияние инструмент. Провъзгласен за „Джими Хендрикс на нгони-то“, Басеку Куяте, най-известният съвременен нгони-свирач и композитор в света, използва както виртуозни техники, така и модерни средства като уа-уа педали и др., като по този начин изстрелва традицията направо в открития космос. За групата Ngoni Ba измисля и различни комбинации и конфигурации с нгони-та в различни регистри  – нещо напълно ново за този инструмент. Ангелският глас в групата е съпругата му Ами Сако.
„Аларма Пънк Джаз“ на БНР и платформата „АфроВизия“, специализирана в запознаването на аудиторията с традиционната и модерната музика от Африка, са подготвили за концерта на 6 юни и друга група с африканско участие, създадена в София специално за събитието, която да открие вчера за Басеку Куяте и квинтета му. Очаквайте подробности скоро.
Билети вече има в системата на EpayGo и на касите на EasyPay в цялата страна. Малийски музикант от ранга на Басеку Куяте не е идвал за концерт у нас вече повече от половин век. Последният голям е кралят на блуса от поречието на река Нигер Али Фарка Туре, тогава само 28-годишен, който участва в Младежкия фестивал през 1968 г. с Регионалната група на Мопти. Тук Али Фарка купува и първата си китара – казанлъшка „Кремона“ от добре познатия модел с двете резонаторни дупки… Но тази история вече я знаете – eдва ли има по-известна българска китара в света от тази на Али Фарка Туре, ментора на Басеку.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Момичето от Запад" в Националната опера на Лион

Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..

публикувано на 09.11.24 в 07:55
Финалната сцена на „Момичето от Запад“, Метрополитън oпера, 1910 г.

"Момичето от Запад", опера в три действия от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Гуелфо Чивинини и Карло Дзангарини по мелодрамата на Дейвид Беласко "Момичето от Златния Запад" Първо изпълнение: Метрополитън опера, Ню Йорк, 10 декември 1910 Действащи лица: • Мини, собственичка на пивница "Полка" – сопран • Дик Джонсън (Рамирес), бандит – тенор • Джак Ранс, шериф – баритон • Ник, барман в..

публикувано на 08.11.24 в 12:55
Джо Ловано

Plovdiv Jazz Fest отпразнува десетото си издание с легендарни джаз музиканти

Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..

публикувано на 06.11.24 в 18:15

BAUN представя дебютния си албум Beginnings

Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...

публикувано на 06.11.24 в 10:30

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

обновено на 05.11.24 в 14:33