Епизод 19 на документалния сериал Радиото следи 3 паралелни истории, случили се в настоящето на радиото и БНР. Записите са направени през 2015 и изминалите 4 години от онези интензивни дни на идеи, интервюта, продукция и постпродукция не са достатъчно много, за да трябва да коригираме идеята за настояще, но едновременно с това са достатъчно много, за да провокират естествено желание за сравнение и обобщение. Административните позиции на главните ни герои може и да са се променили, но историите вече са се случили, техните гласове, мисли и подслушани малки епизоди от начина им на преплитане на работа с размисъл са вече регистрирани в нашата аудио снимка.
Часовникът на Международния отдел освен време отброява и дестинации, отношения, разстояния, статистики и беше предизвикателна авторска задача да разкажем за всичко това отблизо, интересно, искрено и остроумно. Д-р Джавад Мотаги/ Javad Mottaghi, генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия - ABU, е единият ни главен герой. Използвахме едно посрещане на летището и пътуване с кола до хотела му тук в София след дълъг полет от Куала Лумпур. Тук идеята за разстояния и дестинации стана мъчително конкретна. 8810 км според Google. Азиатско-тихоокеанският съюз за радио и телевизия има 271 членове – радио и телевизионни оператори от 65 държави от Азия, Тихоокеанския регион, Европа, Северна Америка, Африка, Близкия Изток, Арабския свят. Аудиторията на тази организация за радио е 4.2 милиарда. Д-р Мотаги превърна статистиката и дестинациите в история. В онова няколко минутно автомобилно препускане през София открихме как един изключителен плувец и бивш заместник министър на спорта, а по-късно на културата и туризма на Иран управлява радиото в Азия.
Другата история е на Ингрид Делтонр, генерален директор на Европейския съюз за радио и телевизия EBU по време на записите. В Европейския съюз за радио и телевизия членуват 85 обществени радио и телевизионни организации от 56 страни в Европа, Северна Африка и Близкия Изток.
Третата история е многогласна. Зад нея стои екипът на Международния отдел и в нея ще проследим как едно работно ежедневие може да е живописно не само заради детайлите и гледните точки, но и заради различните езици, различните дестинации, смяната в ритъма. Още една история за преодоляване на разстояния в дългата върволица от истории за радиото ще чуете в събота, 19.30.
Слушайте „Документално студио“ на 11 май, събота от 23,30 ч. по програма „Христо Ботев“.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg