Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шопов и Насимо в „Аларма“: ударно и предварително

БНР Новини
Иван Шопов, Цветан Цветанов и Насимо в ефирното студио на програма „Христо Ботев“
Снимка: Лора Шопова

Двама живи класици на българската (а и на световната) независима арт-сцена гостуват в любимото ви предаване с интересни истории зад кадър от подготовката на две ключови събития, които предстоят през седмицата. Tова за „живите класици“ съвсем не е изхвърляне, искрено го казвам, a освен това и двамата артисти имат достатъчен брой имена и творчески самоличности, че да могат при необходимост да се дистанцират от всяка форма на прекомерна канонизация. Но пък иначе днес и Станислав Трифонов-Насимо, и Иван Шопов са толкова разпознаваеми (всеки в жанра, или по-скоро в жанровете си), че ако съществуваше Орден „Стара планина“ за заслуги в ъндърграунда, и двамата биха били поне трикратни носители на такъв.

Сега ще се хванете за понятието „ъндърграунд“, нали? Не, ъндърграунд не е нещо задължително маргинално и непознато (макар че няма лошо и когато е такова, както няма лошо и когато достига до доста по-широка аудитория). Ъндърграундът е нещо, което артистът изкарва на повърхността (или пък в което си дълбае, оставяйки го преднамерено под повърхността), но винаги в съгласие повече със себе си, отколкото с модите на десетилетието или на века. А „жив класик“ днес не означава само и единствено и задължително „някой като Маршал Алън“ (р.1924), има и такива, родени между 1979 и 1982 г.
Включете си радиото, ей – в „Аларма“ гледаме да ви срещаме с такива хора максимално често според възможностите си… И така: слушайте разговора ни с един от пионерите на източноевропейската графити и стрийт-арт култура и с един от най-успешните български артисти на съвременната световна електронна сцена (иначе и той брилянтен художник-график) и заповядайте на 15 май на шестата самостоятелна изложба на Насимо „Life Is A Study” с представяне на книгата „25 Years of Nasimo: Sketchbook”, а на 18 май – на сценичната премиера на албума „Канатица - Remixed” на Иван Шопов и „Авигея“ – над 3-часово пътешествие с участието на Nocktern, Kliment, Mytrip, 1000 names, The Science и т.н. важни гости (това албумът, иначе концертът съвсем няма да е само 3 часа, хаха – б.а.)… Каква е връзката между двете събития пък ще разберете от разговора ни в „Аларма“, изпъстрен с някои ключови ремикси от албума, любезно предоставени ни от Иван Шопов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Момичето от Запад" в Националната опера на Лион

Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..

публикувано на 09.11.24 в 07:55
Финалната сцена на „Момичето от Запад“, Метрополитън oпера, 1910 г.

"Момичето от Запад", опера в три действия от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Гуелфо Чивинини и Карло Дзангарини по мелодрамата на Дейвид Беласко "Момичето от Златния Запад" Първо изпълнение: Метрополитън опера, Ню Йорк, 10 декември 1910 Действащи лица: • Мини, собственичка на пивница "Полка" – сопран • Дик Джонсън (Рамирес), бандит – тенор • Джак Ранс, шериф – баритон • Ник, барман в..

публикувано на 08.11.24 в 12:55
Джо Ловано

Plovdiv Jazz Fest отпразнува десетото си издание с легендарни джаз музиканти

Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..

публикувано на 06.11.24 в 18:15

BAUN представя дебютния си албум Beginnings

Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...

публикувано на 06.11.24 в 10:30

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

обновено на 05.11.24 в 14:33