Борбата за сградата на Софийската минерална баня продължава с пълна сила и в утрото на 13 май 2019 г., когато знаковият паметник на архитектурата навършва 106 години. Столичани и гости на столицата осъмват и в този ден с факта, че банята не е баня и е на път никога да не се завърне към първоначалното си предназначение. Успоредно с това се разкриват особените измерения на т.нар. мъртви точки и/или пространства в съвременния столичен град, в които предназначението на сградите и хората е напълно подменено.
Разговорът в студиото на „Нашият ден“ започва с виртуална разходка от студиото в БНР по улица „Граф Игнатиев“ и през останалите по-сигурни пресечки до сградата на Централната минерална баня в София. Гид в преминаването по „Графа“ е Богдан Милчев от Института по пътна безопасност, който анализира концепцията на т.нар. споделена улица. Следват коментарите на гостите в студиото – журналистът Антоанета Салфидж и арх. Ивайло Захариев, които дават не просто историческата, философска и етична картина на казуса със сградата на Централната минерална баня в София, но и задават въпроси за една странна подмяна на градски и човешки територии, която продължава цели 30 години. Става ясно, че и в социалните мрежи #ДА БЪДЕ БАНЯ продължава да бъде гореща територия в търсене на предназначението.
Социологът Антоний Гълъбов поглежда към София като междинно пространство за миграция и част от древния път Via Diagonalis, с което отчасти обяснява хаоса в градоустройствената философия на древната българска столица днес.
Защо концепциите и действията на съвременните властимащи, професионални гилдии и хора, циркулиращи в процеса, не включват създаването на нови и съвременни символи на града, като в същото време допускат да се рушат древните символи, свързани с душата и историята на София? Защо ценностите от царския дворец са в банята, а банята не е в нея? Знаем ли името на столичния кмет, който прави първата стъпка към съвременния казус със сградата на Централната минерална баня – съзнателно или не – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg