Борбата за сградата на Софийската минерална баня продължава с пълна сила и в утрото на 13 май 2019 г., когато знаковият паметник на архитектурата навършва 106 години. Столичани и гости на столицата осъмват и в този ден с факта, че банята не е баня и е на път никога да не се завърне към първоначалното си предназначение. Успоредно с това се разкриват особените измерения на т.нар. мъртви точки и/или пространства в съвременния столичен град, в които предназначението на сградите и хората е напълно подменено.
Разговорът в студиото на „Нашият ден“ започва с виртуална разходка от студиото в БНР по улица „Граф Игнатиев“ и през останалите по-сигурни пресечки до сградата на Централната минерална баня в София. Гид в преминаването по „Графа“ е Богдан Милчев от Института по пътна безопасност, който анализира концепцията на т.нар. споделена улица. Следват коментарите на гостите в студиото – журналистът Антоанета Салфидж и арх. Ивайло Захариев, които дават не просто историческата, философска и етична картина на казуса със сградата на Централната минерална баня в София, но и задават въпроси за една странна подмяна на градски и човешки територии, която продължава цели 30 години. Става ясно, че и в социалните мрежи #ДА БЪДЕ БАНЯ продължава да бъде гореща територия в търсене на предназначението.
Социологът Антоний Гълъбов поглежда към София като междинно пространство за миграция и част от древния път Via Diagonalis, с което отчасти обяснява хаоса в градоустройствената философия на древната българска столица днес.
Защо концепциите и действията на съвременните властимащи, професионални гилдии и хора, циркулиращи в процеса, не включват създаването на нови и съвременни символи на града, като в същото време допускат да се рушат древните символи, свързани с душата и историята на София? Защо ценностите от царския дворец са в банята, а банята не е в нея? Знаем ли името на столичния кмет, който прави първата стъпка към съвременния казус със сградата на Централната минерална баня – съзнателно или не – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg