Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мишел Камило и Томатито

Интересни албуми от световната джаз сцена, реализирани през 2016 и 2017 година

Снимка: binar.bg

Мишел Камило – пиано и Томатито – изпълнител на фламенко китара преди три години издадоха албума Spain Forever. Той е последният от музикалната трилогия, посветена на Испания. През 2000 г. Излезе Spain, шест години по-късно – Spain Again и след 10 години – Spain Forever.

Мишел Камило и Томатито се срещат преди повече от 30 години. През 1984 г., в Мадрид се провежда градският джаз фестивал. Тогава Мишел свири в квинтета на Пакито Д’Ривера, а Томатито е гост-музикант в концерта на Рей Барето. Шест години по-късно двамата музиканти записват в съседни студия. С днешна дата Томатито си припомня с умиление за тогавашното време – колко е бил заинтригуван от звуците, които са идвали в съседство от неговото студио. Едва осем години по-късно, през 1998 г., двамата делят една сцена – свирят заедно на Международния джаз фестивал в Барселона. Въодушевлението и на публика, и на критици им показва, че трябва да се съберат. Историята на трилогията „Испания“, в която новата, трета част – Spain Forever, отново доказва силната музикална връзка между тях.

петък, 17 май, от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58