Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо беше спряна Стратегията за детето?

БНР Новини
Ива Дойчинова и Георги Богданов
Снимка: Кирил Чобанов

"Нашият ден" вдига димната завеса, спусната пред Националната стратегия за детето, и кани специалистите да внесат яснота по въпроса.

"Стратегията беше спряна, не защото е опасна, а защото по нея няма обществен консенсус. Благосъстоянието на децата е обща кауза на всички и по тази тема не трябва да има разломи, а непрекъснат диалог " - подчерта Деница Сачева, зам. министъра на образованието.

Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата, изтъкна важните теми, които Стратегията адресира: патронажната грижа, да не се отнемат деца поради бедност, да бъде изградена детска болница (България е единствената държава в Европа, без детска болница), да се подобри детското правосъдие, да не редуцира броя на разпитите на деца - жертви на насилие - все важни проблеми, свързани с децата.

Друг спорен въпрос, залегнал в стратегията, се оказа темата за домашното насилие и забраната на "възпитателно шамаросване".

Защо не се случи диалогът по същество и се стигна до абсурдни примери на дезинформация? Възможно ли е да постигнем съгласие по въпросите, свързани с възпитанието.

Включванията на слушателите по телефона в студиото вдъхват известен оптимизъм.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38