В това издание на рубриката "Моята история", в която традиционно си партнираме с платформата MOVE.BG, за да ви срещаме с познати и не толкова познати български, които с делата си променят обществото ни към по-добро, ще обърнем внимание на един по-нетрадиционен аспект на дарителството. Става дума за онези хора от миналото, които променят нашето мислене. В студиото на "Семейно радио" е Ангел Златков, който е част от проекта "Моята българска история" на MOVE.BG. Поводът за разговора с Ирина Вълчанова е и новата инициатива на платформата. Проектът се казва "The Changemareks" и в него ще се търсят хората, които се превръщат в двигатели на промяната, както в настоящето, така и в миналото. Идеята е също така хората, които се опитват да въздействат на обществото в положителен план да бъдат обединени една леснодостъпна мрежа.
Освен за инициативата "Променящите България", от разговора ще научите още и вдъхновяващите, но позабравени истории на двама българи. Димитрана Иванова е една от първите личности в българската история, борила се активно за равноправие на жените. В звуковия файл можете да чуете и историята на родения в град Прилеп, Методий Кусев - един от знаковите дейци на българското Възраждане и участник в борбите за освобождение на българите, останали в границите на Османската империя след Освобождението.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg