Определят Георги Трифонов като един от най-ярките и активни представители на съвременното българско изкуство. Освен изключително разнообразното като обем и посоки творчество той е автор и на седем стихосбирки, затова за него казват: Георги Трифонов е не само поет на пластическите метафори, но и мечтател лирик, който съчетава по неподражаемо талантлив начин вътрешната енергия на словото със скрития огън на пластическата визия…“
Потвърждение на това са и тези респектиращи цифри – автор е над 1600 картини живопис, над 5000 скици, рисунки, акварели и графики, над 250 керамични творби, пластики и над 50 проекта за стенопис, от които 15 са реализирани. Галерия „Арт Алея“ представя една по малко позната страна от неговото изкуство с изложбата „Вечен живот“, организирана от семейството на художника. Включени са предимно рисунки и илюстрации към поетични книги, приключенски и фантастични романи, свободни рисунки и графики, които демонстрират неговия овладян до съвършенство класически рисунък, съчетан с фантазия, точна ръка, богатство на образи с лека ирония и чувство за хумор.
В галерията е изложен и един изключително впечатляващ – като икона – негов Автопортрет, както и един скулптурен портрет на художника, създаден от Вежди Рашидов. Георги Трифонов е носител и на множество престижни награди, сред които Голямата награда на СБХ „Илия Бешков“ за рисунка, награда на Асоциацията на френски художници, 1996 г. и последното отличие – орден „Св. Св .Кирил и Методий“…
Защо „Вечен живот“ – това решение на неговата съпруга, театроведката Миглена Манова, идва от изключително успешното представяне на изкуството на Георги Трифонов в престижни галерии и места из цяла Европа – Холандия, Германия, Франция и Турция.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg