Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална кръгла маса обсъжда детските ясли

БНР Новини
Мария Мира Христова, Петя Недкова и Татяна Георгиева (отляво надясно)
Снимка: Светлана Тодорова

Национална кръгла маса, организирана от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Националния център по обществено здраве и анализи и директори на детски ясли в София и страната, обсъжда усъвършенстването на грижите за здравето и развитието на децата в детските ясли.

В студиото на „Нашият ден“ ексклузивно за слушателите на програма „Христо Ботев“ преди да изнесат презентациите си на форума, дават своя експертен анализ Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ и Татяна Георгиева – директор на детска ясла в Стара Загора.

Работи ли моделът „детска ясла“ в България и какви са предимствата му в ранното детско развитие? Защо здравните грижи в България се лишиха от патронажните грижи и какво изгуби българското общество, семейството и децата с унищожаването им?
Имат ли връзка липсите в здравната инфраструктура и логистика с грижите за децата в детските ясли? Какви са възможностите за продължаващо медицинско обучение на медицинските сестри? Защо няма достатъчно ясли за българските деца и важно ли е да има адекватна Стратегия за българското дете? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30