Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът „Българска душа на Святата земя“ с пето издание в Израел

БНР Новини
9
Участници в международния фестивал „Българска душа на Святата земя“ на аерогарата в Тел Авив
Снимка: Милен Добрев

Догодина – в Йерусалим. Това заклинание прави чудеса отново и отново. За пети път ме връща към един любим фестивал – „Българска душа на Святата земя“. Събитие под патронажа на Посолството на Република България в Държавата Израел, като част от Дните на българската култура.
Опознавам Израел любопитно и търпеливо, заедно с наши артисти, певци и художници. Дните на българската култура тук са винаги през май – в израелския град  Бат Ям, в Тел Авив, Яфо и други фестивални локации.
Откриването тази година беше на 27 май в зала „Мендел“ на гр. Яфо с изложбата на Райна Дамяни „Стъпки по пясъка на свещените земи“ и спектакъла „Любовта не може просто да отмине“, който успешно се играе в България. Сега и израелската публика има възможността да се наслади на моноспектакъла, написан специално за актьора Симеон Владов, да аплодира и автора на пиесата – режисьора Радослав Гизгинджиев. Артистичният дует Дони и Нети представя съвсем нов репертоар от сефарадски фолклор. Зрителите искрено им се радват, а тази изява е едно от събитията на международния фестивал „Българска душа на Святата земя“.
Към програмата се присъединяват и изпълнители от фестивала „Израел мой възлюбен“ – гр. Пазарджик с ръководител Екатерина Тодорова. На сцената вече е харизматичният Етиен Лeви, който безрезервно подкрепя феста във всичките му досегашни издания. Свой репертоар представят популярният изпълнител Ави Бенеди, както и народната певица Петя Петрова-Кенанска. Сред тазгодишните участници има лауреати на литературния конкурс „Небесни меридиани“: Елена Живкова от Германия, Катя Кремзер от Австрия, Мина Карагьозова от България и Дилян Димитров, който пристига от Париж. Сред най-малките гости на фестивала са децата от фолклорната група „Южняче“ – гр. Хасково.
Обикаляме калдъръмените улички на вечния Йерусалим, на старо Яфо и плажовете на Бат Ям, три часа на денонощие сякаш са съвсем достатъчни за сън и точно както в Библията един ден е равен на хиляда години.
На тръгване към родината повтарям заклинанието отново. То винаги ме връща в Обетованата земя, на международния фестивал „Българска душа на Святата земя“. „Догодина в Йерусалим“ – пише и в листчето-молитва, което оставям на Стената на плача.

Чуйте репортаж и разговори с участниците на международния фестивал „Българска душа на Святата земя“ - Дни на българската култура в Израел (27-31 май) в предаването „Време и половина“ по програма „Христо Ботев“.


Снимки в галерията: Катя Кремзер, Милен Добрев и личен архив на Димитрина Кюркчиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50