„Човек трябваше постоянно да се подчинява на изискванията на държавата, да става плячка на най-тъпоумната политика, да се приспособява към най-фантастичните промени и колкото и ожесточено да се съпротивляваше, винаги беше прикован към общата орис; тя го повличаше със себе си непредотвратимо. Онзи, който е преминал през това време и най-вече, който е бил гонен и преследван - шансовете да си поемем дъх бяха редки – е почувствал движението на историята повече от когото и да било от предците си. Ние и днес, за кой ли път се намираме пред обрат, пред приключване и ново начало.“ Това пише в предговора си към „Светът от вчера. Спомени на един европеец“ Стефан Цвайг.
В този откъс от текста, както впрочем в много абзаци от него, можем да усетим приликите на днешното време с времето, за което разказва авторът – първата половина на XX век, с процесите – политически, обществени и културни, протичали около двете Световни войни.
Пресечните точки на света от днес и „Светът от вчера“ на Стефан Цвайг са стряскащи. В този смисъл новият превод на Даря Хараланова идва тъкмо навреме, за да ни припомни, че историята се повтаря, най-често не за добро. Повече за книгата чуйте в разговора с младия философ Валентин Калинов.
" Революцията е една премиера. После спектакълът пада ." Това са думи на поета, сатирик и дисидент Радой Ралин, от чието рождение се навършват 103 години. В творчеството си Радой Ралин проповядва ценностите на свободата и чрез езопов език и сатира успява да каже най-важното на своите съвременници. Той е съосновател на първия..
Ирене Вайехо поднася ерудирана и интригуваща смесица от история, митология, неизвестни и любопитни факти и аналогии с днешния ден, за да увлече читателя в едно невероятно литературно приключение, което доставя духовна наслада, обогатява и внушава преклонение пред най-доброто изобретение на човешкия ум. "Безкраят в стрък тръстика" е една от..
Картините на света и красотата, идваща от критичните му точки – среща в "Нашият ден" с художничката Зои Север , чийто живот преминава между Украйна и Израел. Саша Николова превежда разговора в ефир. Изложбата "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града" е организирана по повод честванията на 35-годишнината от възстановяването на..
В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос. За силата на словото и..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg