Герган Ценов живее и работи в Ню Йорк от 1999 година. От 2007 г., след завършването на Джулиард скуул, е стипендиант в рамките на диригентската академия в Аспен; паралелно с това е поканен за главен диригент на оркестъра на Нюйоркския университет. Дирижира още няколко оркестъра и в други градове на САЩ.
Няколко са личностите, на които Герган Ценов дължи духовното си и професионално израстване. На първо място това е проф. Васил Казанджиев, при когото завършва дирижиране в Музикалната академия в София. Задължен е и на проф. Иван Спасов, при когото за кратко е учил дирижиране. И на мнозина български композитори, от които се възхищава и които, макар и косвено, са изградили личността и музиканта у него: Константин Илиев, Лазар Николов, Георги Тутев...
От няколко години основната част от енергията си Герган Ценов отдава на основания от него струнен ансамбъл „Ценов“ в Ню Йорк. Това е уникална формация, чиято цел е изпълнение на българска музика. Основал е ансамбъла, воден от съзнанието, че това е прекрасна музика, която обидно малко е позната на света. Мечтае да запали подобна искра и у други български музиканти, които работят в чужбина. И да извоюва за българската музика полагащото й се място в редовния репертоар на световните оркестри.
В предаването ще звучи музика от концерти на диригента Герган Ценов в България.
Петък, 14 юни, от 19.20 часа
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg