Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказка за Черния княз

Калина Станева, Светозар Кнезовски, Елизабет Марангозова и Емил Янев в студиото на програма „Христо Ботев“

В епизод 351 на „Трамвай по желание“ ви представяме една от най-оригиналните и нестандартни личности от българския театрален живот – актьорът-експериментатор и концептуалист Светозар Кнезовски, известен като Черния княз.

Завършил в легендарния московски ГИТИС, Кнезовски още в студентски години прави първата си сензация – авторски сепктакъл по разкази на знаменития съвременен френски хисател Фредерик Бегбеде. Самият Бегбеде научава за постановката и кани автора ѝ на гастроли в Париж. Впоследствие спектакълът се играе на сцени в три континента, което самият френски писател определя като реклама за собственото му творчество.

Черния княз се изявява като универсален творец още в Испания и САЩ, откъдето заимства модела на проекта си Арт Фаундейшън, който дава поле за изява освен на него самия, а и на светила като Емилия Радева и Любен Чаталон, които представят на тази експериментална сцена свои моноспектакли.

Как Черния княз се срещна с папа Франциск във Ватикана и как разработва на сцена прочутия разказ на Маркес „Светицата“, чуйте в този брой на „Трамвай по желание“, в който на Светозар Кнезовски партнира младата актриса Елизабет Марангозова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24