Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слушайте директно от „Варненско лято“ – „Квартет за края на времето“

На 4 юли, четвъртък, от 19 ч. предаваме директно от „Варненско лято“

БНР Новини
Снимка: Varna summer

Уникален шанс да чуе „Квартет за края на времето“ ще има публиката на ММФ „Варненско лято“, както и слушателите на програма „Христо Ботев“. Звезден квартет ще изпълни френския шедьовър на Оливие Месиен на 4 юли в Градската художествена галерия на Варна. Ще бъде изпълнен от голямата българска пианистка проф. Милена Моллова, Борислав Йоцов – кларинет, виенският виолончелист Атила Пастор и цигуларят Марио Хосен – музикант с европейска кариера и музикален директор на големия варненски фестивал от тази година.

„Квартет за края на времето“ е творба с необикновена съдба. Авторът Оливие Месиен (1908-1992) е силно религиозен френски авангардист, пише сакрална музика и въвежда нови техники в музиката. Органист е в продължение на 60 години в църквата „Света Троица“ в Париж, преподава и в Парижката консерватория. 

Той създава „Квартет за края на времето“, докато е концлагерист в Германия. Квартетът прозвучава за пръв път именно зад телените огради на концентрационния лагер, изпълнен от Месиен и още трима пленници. Въпреки тежката си участ, композиторът доживява края на Втората световна война и посвещава целия си живот на музиката в църквата „Света Троица“ в Париж. Произведението „Квартет за края на времето“ е вдъхновено от Апокалипсис от Евангелието на Йоан.

Предизвикателството да изпълнят тази емблематична за европейския авангард творба поемат забележителни музиканти. Сред тях е проф. Милена Моллова – музикант и педагог с дълъг успешен път, Марио Хосен – харизматичен артист с брилянтна техника, който се качва на сцената на 8-годишна възраст и става солист на най-известните световни оркестри като Виенския симфоничен оркестър, Английския камерен оркестър, Филхармония Брукнер Линц, Кралската Филхармония, Оркестър на Миланската скала. В тази компания е и потомственият музикант Борислав Йоцов – кларинетист-виртуоз и преподавател. Партията на виолончелото поема Атила Пастор от Виена, печелил редица международни конкурси и артист с афинитет към съвременната музика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15