Гергана Гергова (цигулка) и Албан Герхард (виолончело) гостуват на камерната сцена на фестивала „Варненско лято“ в Градската художествена галерия на 10 юли. Музиката събира двамата, те създават семейство и продължават да гастролират по европейските сцени заедно. И двамата са музиканти с международно признание и солидна колекция от награди.
Концертът на семейното дуо в Градската художествена галерия е на 10 юли от 19 ч.
В програмата ще прозвучат творби на Бах, Глиер, Шулхоф, Равел.
Гергана Гергова е потомствен музикант и започва пътя си на сцената от ранна детска възраст. Ученичка на проф. Минчо Минчев, тя често излиза като солист на Люцернския фестивален струнен оркестър, Оркестра Симфоника - Мадрид, RSB – Берлин, както и на симфонични оркестри в България. Заедно с пианиста Павлин Нешев и виолончелиста Томас Кауфман създават трио „Имаж“.
Гергана Гергова е канена да свири на фестивали за камерна музика като "Spannungen" Хаймбах, Морицбург, Западен Корк (Ирландия), Локенхаус, музея Bahnhof Rolandseck, „Шубертиада“, Вербие, Челси (Ню Йорк), гостува и на фестивала „Варненско лято“. Свири на цигулка Гуаданини. Освен в класически, обича да участва и в джаз-проекти.
Албан Герхард също е от фамилия на музиканти – баща му свири 40 години в Берлинската филхармония. Учи при музиканти от Берлинската филхармония и работи с Борис Пергаменшиков. На професионалната сцена е печелил три награди ECHO за класическа музика – през 1998, 2003 и 2009 г. През 2015 г. е отличен с наградата BBC Music Magazine Award за записа на Концерта за чело на Ънсук Чин.
Албан Герхард свири на чело Матео Гофриле, създадено през 1710 г.
Намира вдъхновяващо предизвикателство в това да свири на необичайни места като училища, болници и институции за малолетни.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg