Във време, когато е рядък „лукс“ да бъдат изпълнявани в концертните зали произведения от български композитори, в програмата за култура на БНР те все още са част от важната мисия на държавната медия. А по традиция петъчната музикална вечер е запазена територия за българското музикално изкуство в различните му проявления – творчество, изпълнителство, фестивали, големи събития. И всичко това по особен начин се преплита в днешния 12 юли – денят, в който е роден големият композитор Димитър Тъпков. Достолепният творец-интелектуалец създаде творби с открояващо се сияние в музикалната ни култура, отличени с награди на авторитетни международни форуми. Изкуството му имаше щастливата съдба да бъде претворявано от великолепни изпълнители, състави и диригенти. Проф. Тъпков беше любимият Учител по инструментознание, оркестрация и композиция в НМА „П. Владигеров“ (след пенсионирането си там и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив). В най-трудното десетилетие на прехода от 1996 до 2006 г. той стана директор на „Софийски музикални седмици“ и продължи да отстоява високите стойности и значимост на фестивала в музикалния ни живот. Сред важните обществени позиции, които е заемал, ще откроим още и директор на Софийската опера, зам.-директор на Научното обединение по изкуствознание при БАН, ректор на Държавната музикална академия.
Някои изследователи определят стила на композитора като умерен модернизъм. Димитър Тъпков винаги е ценял традицията в българската култура. Витално изследвайки корените ѝ, умело вграждаше своята визия за националното с вещото познаване на музикалните техники на своето време. „Не бих казал, че отстоявам модерен възглед за музиката. Претендирам, че отстоявам мой възглед за музиката, независимо от това какви са модерните течения“ – споделя в едно интервю.
В авторския „радио-концерт“ на композитора ще чуете:
• „Микросимфония“ за струнни инструменти;
• Симфония-бреве „1878“;
• Соната за соло виолончело;
• Соната за соло кларинет;
• „Кантата за мира“ (класирана на първо място „Международната трибуна на композитора“ в Париж – 1976 г.);
• част от „Ритмология“ и „Миниатюри“ върху серия от Албан Берг и образи на Жюл Ренар за голям симфоничен оркестър;
• „Литийна импресия“ за вокална група, струнен оркестър, отделни тастови и ударни инструменти;
• Квартет за флейта, виола, арфа и чембало;
• Концерт за фагот и струнен оркестър.
на 12 юли 2019, петък, от 19.20 часа
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския композитор Микаел Карлсон по либрето на английски език, написано от канадеца Ройс Ваврек. Творбата е базирана върху едноименния, отчасти автобиографичен филм на прочутия шведски режисьор Ингмар Бергман –..
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg