Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Музикалната вечер на програма „Христо Ботев“ – концерт с творби от Димитър Тъпков

90 години от рождението на композитора

Димитър Тъпков (на снимката вляво)Във време, когато е рядък „лукс“ да бъдат изпълнявани в концертните зали произведения от български композитори, в програмата за култура на БНР те все още са част от важната мисия на държавната медия. А по традиция петъчната музикална вечер е запазена територия за българското музикално изкуство в различните му проявления – творчество, изпълнителство, фестивали, големи събития. И всичко това по особен начин се преплита в днешния 12 юли – денят, в който е роден големият композитор Димитър Тъпков. Достолепният творец-интелектуалец създаде творби с открояващо се сияние в музикалната ни култура, отличени с награди на авторитетни международни форуми. Изкуството му имаше щастливата съдба да бъде претворявано от великолепни изпълнители, състави и диригенти. Проф. Тъпков беше любимият Учител по инструментознание, оркестрация и композиция в НМА „П. Владигеров“ (след пенсионирането си там и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив). В най-трудното десетилетие на прехода от 1996 до 2006 г. той стана директор на „Софийски музикални седмици“ и продължи да отстоява високите стойности и значимост на фестивала в музикалния ни живот. Сред важните обществени позиции, които е заемал, ще откроим още и директор на Софийската опера, зам.-директор на Научното обединение по изкуствознание при БАН, ректор на Държавната музикална академия.

Някои изследователи определят стила на композитора като умерен модернизъм. Димитър Тъпков винаги е ценял традицията в българската култура. Витално изследвайки корените ѝ, умело вграждаше своята визия за националното с вещото познаване на музикалните техники на своето време. „Не бих казал, че отстоявам модерен възглед за музиката. Претендирам, че отстоявам мой възглед за музиката, независимо от това какви са модерните течения“ – споделя в едно интервю.

В авторския „радио-концерт“ на композитора ще чуете:
• „Микросимфония“ за струнни инструменти;
• Симфония-бреве „1878“;
• Соната за соло виолончело;
• Соната за соло кларинет;
• „Кантата за мира“ (класирана на първо място „Международната трибуна на композитора“ в Париж – 1976 г.);
• част от „Ритмология“ и „Миниатюри“ върху серия от Албан Берг и образи на Жюл Ренар за голям симфоничен оркестър;
• „Литийна импресия“ за вокална група, струнен оркестър, отделни тастови и ударни инструменти;
• Квартет за флейта, виола, арфа и чембало;
• Концерт за фагот и струнен оркестър.

на 12 юли 2019, петък, от 19.20 часа

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05